Jongeren willen meer internetles op school

computers op school

Gepubliceerd: Dinsdag 22 januari 2008

Driekwart van de Nederlandse jongeren tussen 10 en 14 jaar wil op school vaker les krijgen over internet. Van die groep hoort 37 procent van de leerkracht niks over internet.

Toon volledig artikel

Pruts0r op Dinsdag 22 Januari 2008 08:12

image

Kinderen zouden op school eerst eens moeten leren dat de wereld groter is dan Windows!
Bijna alle scholen geven alleen maar les in MS producten en geven zo het beeld dat computergebruik gevaarlijk is en vol met enge dingen zit...

Het gebruik van computers en internet is meer dan www.google.nl intikken in IE.

De zoon van een kennis van mij heeft laatst een 'Powerpoint' presentatie moeten inleveren, naast het feit dat hij alle subjectieve en onzuivere feiten klakkeloos heeft overgenomen van google en wikipedia (aangemoedigd door docent) kreeg hij bovendien een in eerste instantie geen cijfer omdat hij de presentatie in OpenOffice.org had gemaakt!!!

Dit is blijkbaar het niveau van de 'computerles' in Nederland...

haakmeer op Dinsdag 22 Januari 2008 08:26

image

Stom van de leerkracht.

Het probleem ligt niet bij het onderwijs maar bij de opleidingen van de leerkrachten.
De meeste leerkracht vinden zich al een icter als ze de pc kunnen opstarten en inloggen op het netwerk.

Laat eerst de leerkrachten maar eens goed scholen, en dan verder gaan met het ontwikkelen van de lesstoffen.
De gemiddelde scholier weet nl meer dan de leerkracht in het onderwijs.

Anonymous Coward op Dinsdag 22 Januari 2008 08:54

image

Niet "stom" van de leerkracht, maar onwetendheid. Het computer rijbewijs is ook ge-ent op MS software.
Een school dient naar mijn mening meer een leraar te hebben die daarvoor is opgeleid, geen leraar Nederlands die thuis wat probeert. Een leraar die het verschil kan uitleggen tussen besturing-systemen in basisvorm. Hoeft geen hooggeleerde te wezen als er maar een basis kennis van beveiliging aanwezig is op verschillende platformen.
Je kunt niet van elke leraar verwachten dat ze buiten hun discipline ook nog eens een tweede vak eigen moeten maken, computerles wordt te makkelijk afgedaan.

IJsbeer op Dinsdag 22 Januari 2008 11:26

image

Alsof het van belang is voor deze scholieren welk OS je gebruikt. Een school hoort ook trends te volgen en niet te zetten, dat kan nog wel op het hbo/universiteit. De school kan dus ook het best aansluiten bij wat bij scholieren thuis het meest beschikbaar is en dat is op dit moment inderdaad nog MS.
En als je dit leest

De internetlessen op school gaan nu vooral over effectief zoeken op internet, zegt 52 procent van de jongeren. Volgens 44 procent van de tieners wordt ook computerveiligheid in de klas behandeld.

Het bouwen van een eigen websites komt veel minder vaak aan de orde (12,5 procent). Bijna geen enkele school legt leerlingen uit hoe ze zelf filmpjes kunnen maken en die online kunnen zetten (3,9 procent). Kinderen geven aan die zaken liever te willen leren dan hoe ze met Word, Excel of Powerpoint kunnen werken.


Dan denk ik dat scholen hun prioriteiten toch behoorlijk goed zetten. Ik vind het namelijk veel belangrijker dat mijn kinderen leren dat ze niet lukraak overal moeten klikken en hun naam in moeten geven dan dat ze wat technische verschillen in OS-en leren. Ook heb ik liever dat ze leren Excellen dan YouTuben. Ik verwacht ook wel dat als ze een nette sheet in Excel kunnen opzetten ze straks op het hbo na een weekje zelfstudie hetzelfde kunnen in OpenOffice of een andere spreadsheet.

En eigenlijk had dat zoontje dat ook mogen verwachten van zijn leraar. Dat die even OpenOffice download, installeert en dan zijn presentatie bekijkt.

wes op Dinsdag 22 Januari 2008 09:07

image

Ja net wat het internet nodig gaat hebben. Nog meer 'pakje-boter' designers en programmeurs die eigenlijk niet goed weten waar ze mee bezig zijn.

Samuel Michon op Dinsdag 22 Januari 2008 09:26

image

Ja, ook al flansen leerlingen liever een Hyves-pagina in elkaar, laat ze op school les krijgen in basics als een tekstverwerker en een spreadsheet. Spelen doe je thuis.

wes op Dinsdag 22 Januari 2008 09:34

image

Helaas denkt iedereen die een hyves pagina heeft, of -nog erger- een cu2 pagina, dat ze dus automatisch een website kunnen maken. Dan nog liever dat ze er proper education in krijgen. Maar liever dit gewoon overlaten aan mensen die er echt voor hebben geleerd en er talent voor hebben.

Anonymous Coward op Dinsdag 22 Januari 2008 09:56

image

Vergeet niet dat de "groten" van nu echt wel self-made zijn, voorheen werd er helemaal geen lering en kennis op school gegeven. De sector is nog steeds relatief jong en hij die bij wil blijven moet behoorlijk autodidact zijn.
Op scholen zijn IT richtingen doorspeend van MS software, Office, Windows op werkstation en server gebied. Hier leer je dan toch maar één waarheid? Het geeft gewoon aan dat zelf onze leraar leersysteem al heftig tekort komt omdat ze zelf niet weten hoe ze er mee om moeten gaan.

Samuel Michon op Dinsdag 22 Januari 2008 09:36

image

.., tv kijken, op de WII spelen.

Ik denk dat we wel een manier hebben gevonden om meer uit een dag te halen!

Toen ik zelf opgroeide waren er al simpele spelcomputers en kleurentelevisies. Nooit zijn die er bij ons in gekomen, waardoor ik veel meer tijd heb kunnen besteden aan al die andere dingen die je noemde en meer.

Sinds een paar jaar ben ik ook weer terug gegaan naar die situatie. Geen televisie, geen games. Meer tijd over om de mensen hier lastig te vallen ;)

dada1958 op Dinsdag 22 Januari 2008 09:44

image

Nadat zogenaamde 'vrienden' beelden van mishandelingen van een 17-jarige jongen met een verstandelijke beperking op YouTube zetten, zijn de daders aangepakt. Twee van hen staan binnenkort voor de rechter.
Laat ze maar lekker in die onwetendheid, zou je zo zeggen :-(
Nu even een poging tot nuance: net als de zorg is het onderwijs voor de politiek een sluitpost waaruit alleen maar gehaald wordt, het laten sneuvelen van jonge Nederlanders in Afghanistan is belangrijker. De politiek faalt op alle fronten en dat heeft nu eenmaal z'n weerslag op de samenleving.
Het wil maar niet zo lukken met dat aanbrengen van nuances vandaag :-)

little_peet op Dinsdag 22 Januari 2008 10:17

image

Ik vindt nu al dat de jeugd zo weinig van computers weet. Ik verbaas me altijd over stagaires die niks van computers weten. Had verwacht dat de jeugd dit wel met de paplepel in gegoten zouden krijgen, Maar het enige wat ze kunnen is msnen, hyven, en googlen, en zelfs googlen naar iets kunnen ze nog nouwlijks, ze krijgen een youtube filmpje er in 2 seconde uit, maar een beetje achtergrond informatie bij een onderwerp ho maar.

Internetten dat leren ze thuis maar, Computer les zou weer moeten gaan over onderwerpen als hoe laat ik de computer doen wat ik wil, hoe kan de computer mij helpen bij taken die ik toch al moet doen.

rjw op Dinsdag 22 Januari 2008 10:56

image

nouwlijks?

little_peet op Dinsdag 22 Januari 2008 11:06

image

ja, brabo en nog steeds geen edit functie hier.

Pruts0r op Dinsdag 22 Januari 2008 11:41

image

Het feit is dat de term computerles een beetje raar is.

In mijn tijd, jaren '80, kregen wij "basiskennis computer". Hierin werd uitgelegd wat een computer nu eigenlijk was en deed. We kregen een klein beetje programmeren in Modula en leerden wat een bestand en directory was. De systemen waren uitgevoerd met een of andere Unix variant, waarschijnlijk AIX en er waren ook DOS machines.

Vandaag de dag is de computer veel complexer geworden en moet ook het onderwijs complexer zijn. Of je moet meerdere vakken maken met vakbekwame docenten. Zo zou het vak "Internet" niet alleen moeten ingaan op het gebruik van internet maar ook op de basisbeginselen van internet:
- Wat is een IP adres?
- Wat is een DNS server?
- Wat is een virus/worm/malware/botnet en HOE kun je ze herkennen en bestrijden
- Hoe werkt een website eigenlijk? En wat komt er allemaal bij kijken als ik www.iets.nl intik?

Al dit soort dingen kunnen platform en software onafhankelijk gebeuren en dat je dan als instrument Windows gebruikt is prima, maar laat in zo'n lokaal ook een Apple en Linux machine neerzetten zodat een leerling de verschillen, maar vooral de OVEREENKOMSTEN kan zien en begrijpen.

mr.m op Dinsdag 22 Januari 2008 12:10

image

Leuk en aardig dat idee van jou complexe onderwijs, maar wat heeft een kapster aan het feit dat ze weet wat een IP adres is? Wat heeft een stratenmaker aan het feit dat hij weer dat er een DNS server bestaat die een ingetypt internetadres 'vertaalt' naar een ip-adres?

Computerles op school moet gaan over de algemene vaardigheden die nodig zijn om in de samenleving te functioneren!

Algemene kennis over de (on)veiligheid van internet hoort daarbij.
Kennis over het vinden van en zoeken naar betrouwbare informatie hoort daarbij.
Tekstverwerken (een brief maken) en een presentatie maken hoort daar ook bij. Presentaties zitten ook in het werk van alle dag (kijk maar naar wat mensen op familiefeestjes laten zien) Kijk maar wat er in de bouwwereld gepresenteerd moet worden naar een klant.
Excel (of ander spreadsheet programma) kan erg handig zijn voor het bijhouden van eigen financiën.
Natuurlijk horen ook dingen als chatten en mailen bij de computerles, ook met benoeming van alle gevaren en het leren omgaan met computers op een beschaafde manier (netiquette).
Kennis over de aanwezigheid van verschillende OS-en is ook belangrijk, maar het overweg kunnen met de verschillende OS-en is niet belangrijk.

Oftewel het lijkt er sterk op dat de computerles aardig in elkaar zit en goede elementen bespreekt. Het programmeren of bouwen van een website is niet nuttig voor de gemiddelde Nederlander, dat kan je leren als je een vak kiest als informatica of als je het erg interessant vindt kan je dat jezelf een beetje leren!

Een muurtje metselen, haren knippen en het repareren van een brommer leer je toch ook niet als onderdeel van het basispakket op middelbare scholen?

Pruts0r op Dinsdag 22 Januari 2008 12:20

image

Als je zo gaat beginnen:

Wat heeft een kapster aan wiskunde, natuurkunde, duits, geschiedenis, aardrijkskunde enz, enz...

Beetje kortzichtig niet???

Anonymous Coward op Dinsdag 22 Januari 2008 12:54

image

Die kapster heeft wel wat aan zaken als Wiskunde....ze moet kunnen rekenen, kunnen omgaan met chemicalien, weten waar producten vandaan komen en wat de geschiedenis er van is.....Dus het is meer dan nuttig dat mensen op school vakken als Wiskunde, Biologie, Scheikunde, Natuurkunde, maar ook Aardrijkskunde en Geschiedenis krijgen.......

IJsbeer op Dinsdag 22 Januari 2008 15:54

image

Inderdaad, het heeft met het detailniveau te maken waar je de stof in aanbiedt. En hoewel het lovenswaardig zou zijn om de 10- tot 14-jarigen alles te leren over malware en botnets is het niet reëel dat ze dit oppakken. De stof moet dus gewoon meer algemeen zijn zoals mr.m al zei en ik begrijp dan ook niet waarom hij wordt weggemind.

oudeland94 op Dinsdag 22 Januari 2008 12:13

image

Internet is nu en in de toekomst.
Nieuwe media waar de nieuwe generaties mee leven.
Pas je beeld van leven aan, aan deze generatie.
Heel verstandig en goed voor de toekomst.

Maar..... laten we niet vergeten wat wel nuttig en niet nuttig is.
Office ( of concurenten) leren mag dan niet zo leuk zijn maar wel rete belangerijk voor je werk.

Ik heb regelmatig de uitdaging nieuw personeel te moeten vinden, maar de kennis van taal, tekstverwerken, rekenen, spreatsheets en presentaties is gewoon ronduit belabberd. Zelfs bij HBO International Management opgeleiden.

Laten wijde kinderen voorbereiden op de toekomst die zij zijn, maar wel verstandig!

Aaargh! op Dinsdag 22 Januari 2008 13:46

image

Ik heb regelmatig de uitdaging nieuw personeel te moeten vinden, maar de kennis van taal, tekstverwerken, rekenen, spreatsheets en presentaties is gewoon ronduit belabberd. Zelfs bij HBO International Management opgeleiden.
Van een HBO'er (ook van een MBO'er trouwens) verwacht ik dat deze een pakket als Office snel onder knie kan krijgen. Misschien i.c.m. met een speedcoarse. Alleen 'werken met Excel' en 'wérken met Excel' zijn twee verschillende dingen...

Laten wijde kinderen voorbereiden op de toekomst die zij zijn, maar wel verstandig!
Nah, kweet niet, hoor. Ik vind dat dit ook wel ná het voortgezet onderwijs kan. En ik denk dat de meeste kids allang hun opstellen/scripties via een tekstverwerker inkloppen...

oudeland94 op Dinsdag 22 Januari 2008 13:59

image

Nah, kweet niet, hoor. Ik vind dat dit ook wel ná het voortgezet onderwijs kan. En ik denk dat de meeste kids allang hun opstellen/scripties via een tekstverwerker inkloppen...

en zelfs dat kunnen ze niet!
vb 5 regel zinnen, zelfs de tekstverwerker weet er geen raad meer mee.


Van een HBO'er (ook van een MBO'er trouwens) verwacht ik dat deze een pakket als Office snel onder knie kan krijgen. Misschien i.c.m. met een speedcoarse. Alleen 'werken met Excel' en 'wérken met Excel' zijn twee verschillende dingen...

Ik kreeg een International Management Student welke de intelligente opmerking durfte te plaatsen bij onze administratie over excel "oooooh kun je daar formules in plaatsen" en "hoe werken die formules dan", "staan die ergens op een lijstje"!

Als ik dat dan hoor, dan sta ik letterlijk met tranen in de ogen........... van het huilen en van het lachen.


swhnld op Dinsdag 22 Januari 2008 15:07

image

Helemaal mee eens. School moet opleiden voor de toekomst. En willen de kinderen vervolgens een filmpje maken op Youtube, hebben ze op school effectief leren zoeken en kunnen daarmee de informatie vinden om dat filmpje te maken, op te leuken op youtube te zetten en er een marketingcampagne tegenaan te gooien en uiteindelijk wereldberoemd worden en bij oprah terecht komen ;-) -gebasserd op dat meisje Esmee Denters ofzo heet ze-

jansegers op Dinsdag 22 Januari 2008 20:05

image

Waarom kinderen niet leren hoe in vijf minuten een sociaal netwerkje op te zetten rond een onderwerp ? Met linken naar deftige informatie in alle talen die zij beheersen.

Met samenvattingen van die artikels door hun gemaakt in het Nederlands op de site zelf.

Onmogelijk ? toch wel http://www.ning.com

Zelfs zonder dat ze één letter HTML of PHP kennen - hoewel dat wel handig kan zijn...

jansegers op Dinsdag 22 Januari 2008 20:08

image

Geen mensen hier die zin hebben om mee te komen discuteren op onderwijs.babl.nl ?

Nog even voor het gemak: www.ning.com

gastelear op Woensdag 23 Januari 2008 07:26

image

Ik heb alles gelezen, en ik vindt ook dat de basics welke de kinderen op school moeten krijgen teveel zijn gestoeld op MS producten, echter de kinderlijke eenvoud waarop deze te bedienen zijn laat niets te wijten over, waar een wil is is een weg en dat geld ook voor de jongeren,

Studie doe je zelf, en dat kan thuis ook, dan gaat dat maar ten koste van de wii of games tijd, Trouwens vond ik de opmerking over dat de presentatie gemaakt in open office (niet compatible en dus niet af te spelen op school), wat minder, daar had je als ouder even aan moeten denken en het in PP-compatible stand op laten slaan. Tegenwoordig kun je ook al die zaken op gratis online diensten als google docs en zoho, en laat iedereen zich maar concentreren op de gemeenschappelijkheden van al die programma's, en niet op de verschillen , want daar willen die computerbaronnen hun geld mee verdienen...

En filmpjes op internet zetten , laat me niet lachen, als ze het zg. niet kunnen, hebben ze het nog nooit gewild. Zulke figuren zitten in no time weer runescape of habbohotel te spelen,, in schooltijd!!!

moppentappers op Woensdag 23 Januari 2008 07:48

image

Wanneer ze in het begin vertellen wat een OS is, en welke er zijn en wat de voor en nadelen ervan zijn is dat wel genoeg, je kan niet voor het kleine precentage leerlingen met linux daar ook alles over gaat uitleggen mede omdat de school het ook niet gebruikt
vertellen over programma's als openoffice enz. zou ik overigens wel goed vinden

gastelear op Woensdag 23 Januari 2008 19:08

image

Het gaat erom dat de jeugd een brede kennis krijgt omtrent de toepassingen welke er zijn, en hoe te gebruiken. Niet om maar met software van een enkele partij te werken, niet voor niets dat de EU platform onafhankelijke software promoot zoals open office. Niet dat het beter en gemakkelijker is, maar wel door iedereen prive te gebruiken, zonder kosten.
Als microsoft dit ook zou doen, zou ik niet zoveel bezwaren tegen hun winkeltje hebben, echter.....

Om te kunnen reageren, dient u ingelogd te zijn.

Nieuwsbrief

Ontvang dagelijks een overzicht van het laatste ICT-Nieuws in uw mailbox

Peiling

Loading Poll

Video: World Tech Update: Darpa's robot oorl...

World Tech Update: Darpa's robot oorlogspaard (video)

Verleden nieuws