'Gsm-gebruik is Russisch roulette voor de hersenen'

telefoon

Gepubliceerd: Vrijdag 25 juli 2008

Het gebruik van mobiele telefoons zou beperkt moeten worden, nadat uit een onderzoek is gebleken dat de straling wel degelijk invloed heeft op de hersenen.

Toon volledig artikel

NLsandman op Vrijdag 25 Juli 2008 11:51

image

Gebruik van headsets verplicht, dan moet men er wel bij vermelden dat dit dus geen draadloze mag zijn want bluetooth straling is ook gevaarlijk als je als deskundige vindt dat gsm straling gevaarlijk is.

Bor de wolf op Vrijdag 25 Juli 2008 12:00

image

Bluetooth werkt met significant lagere zendenergie en is daarom niet vergelijkbaar met GSM straling. Ook zit bluetooth op een heel andere frequentie. Onbekend is of die frequentie net zo gevaarlijk of ongevaarlijk is als als de GSM ferquenties.

Probeer maar eens met bluetooth een meter of twintig te overbruggen.....


ardje op Vrijdag 25 Juli 2008 15:00

image

Probeer maar eens met bluetooth een meter of twintig te overbruggen.....
Dat doet mijn nokia zonder moeite...
100m ongeveer. Maar het is inderdaad nog steeds niks vergeleken bij de gsm zelf.

Jeroenh op Vrijdag 25 Juli 2008 17:01

image

Het hangt van de versie van de BlueTooth standaard af. Een oudere versie (<= 1.2) kan slechts 10 meter aan hoewel dit IMO best genoeg is. Versie >= 2.0 kan 100 meter aan.

Diogenes_Isher op Vrijdag 25 Juli 2008 17:12

image

Ook zit bluetooth op een heel andere frequentie.
Nee, niet zo'n heel erg andere frequentie: GSM zit (tegenwoordig vrijwel altijd) op de 1800 MHz -band (golflengte circa 16 cm) terwijl Bluetooth op 2450 MHZ zit en dat scheelt dus niet eens zo heel erg veel.
Wat wel belangrijk is dat die 2450 MHz exact de freqentie is die o.a. door magnetron-ovens gebruikt wordt om water(stof) en water-houdende voedings-middelen te verhitten...
Al genereert zo'n oven natuurlijk wel heel veel meer HF-power dan een mobieltje, meestal zo tussen de 500 en 1000 Watt aan HF op 2450 MHz (dat is dus een golflengte van circa 12 cm).
Dit komt doordat een magnetron met een z.g. high-power "staande-golf buis" werkt, wat een zeer effectief electronisch device is om bijzonder krachtige HF-straling op te wekken. De staande-golf buis wordt daarom ook in radar-installaties en voor industriele en laboratorium -toepassingen gebruikt.
Terwijl een mobieltje met een betrekkelijk simpel HF-generatortje werkt dat maximaal enkele Watts aan HF kan opwekken. Wat nog lang niet wil zeggen dat dit - ook op de lange termijn geheel onschadelijk zou zijn...

Het is wel geheel juist dat Bluetooth maar met een zeer, zeer geringe ERP (=Effective Radiated Power) van circa 10 milliWatt werkt en daarom waarschijnlijk relatief ongevaarlijk zal blijken te zijn - zeker in vergelijking met GSM/UMTS -toestellen die er meerdere Watts aan HF uit kunnen gooien...

Maar... zoals al eerder door mij (en anderen) gezegd werd: wat over zeg 25 jaren de effecten zullen blijken te zijn geweest, dat valt op dit moment op geen enkele manier met enige wetenschappelijke zekerheid te voorspellen - ook niet door mij...
Daarom is mijn advies - net als dat van dr. Ronald B. Herberman: "better be safe than sorry" - en zeker waar het de (toekomstige) gezondheid van onze kinderen betreft !
Het is uiterst immoreel en extreem verwerpelijk om daarmee onnodige risico's te nemen - en dat slechts om ons/onze eigen gemak(zucht) te dienen.

Overgens gebruik ik al zolang als er mobieltjes bestaan headsets, eenvoudig omdat ik het enorm onhandig en onprettig vind zo'n toestelletje voordurend tegen mijn oor te moeten houden.
Zelfs heb ik lang geleden al een soort van (overgens prima werkende) "headset" gebouwd die op een vast PTT-toestel kon worden aangeloten - al mocht dit vrijwel zeker niet van de PTT, maar daar had ik (toen ook al Hacker zijnde) natuurlijk absoluut geen boodschap aan ! ;-)

Bor de wolf op Vrijdag 25 Juli 2008 11:57

image

Ik heb nooit begrepen waarom de antenne altijd boven aan de telefoon zit. Waarom zit dat ding niet bij de kin waar de straling minder schade kan aanrichten en waar de telefoon gewoonlijk verder van ons hoofd gehouden wordt. De straling neemt af met het kwadraad van de afstand. Een paar centimeter afstand zijn al voldoende om de intensiteit van de straling in het hoofd enorm te verminderen.

Ook moeten we niet vergeten dat in Pitsburg net als in de meeste plaatsen in de USA de GSM cellen veel groter zijn waardoor de telefoons gemiddeld een hoger vermogen uitstralen. In Europese versedelijkte gebieden zijn de GSM cellen doorgaans dermate klein dat de straling van de telefoons bijzonder laag is.




Simon B. op Vrijdag 25 Juli 2008 12:46

image

Ik heb nooit begrepen waarom de antenne altijd boven aan de telefoon zit.

Omdat je, zoals je een telefoon nu eenmaal vasthoudt, er dan met je hand vlakbij/omheen zit.
Daardoor scherm je de antenne af en/of verandert de afstemming ervan (nabijheidseffect). Er is dan veel meer vermogen nodig om hetzelfde signaal uit te zenden.

Simon B. op Vrijdag 25 Juli 2008 12:49

image

Oeps...
Ik bedoel natuurlijk dat je met je hand de antenne zou afschermen als die aan de onderkant van de telefoon zou zitten.

hellknight op Vrijdag 25 Juli 2008 11:58

image

Stralingskeurkerk???

ArjenB op Vrijdag 25 Juli 2008 12:08

image

Herberman is de klerk die zich met het stralingskeur bezighoudt. Dat je het maar weet.

Anonymous Coward op Vrijdag 25 Juli 2008 13:25

image

kerk?

Puist ☺ op Vrijdag 25 Juli 2008 13:33

image

je wordt daar zeker ingestraald door Jomanda... ;-)

7Penselen op Vrijdag 25 Juli 2008 12:14

image

Belruimten is echt van de gekke en lijkt mij meer symptoom bestrijding. Headsets verplichten werkt ook niet.

We wachten even verder af op verdere resultaten. Indien het echt zorgelijk blijft of gewoon gevaarlijk is. Dan moet de belinfrastructuur maar weer eens aangepast worden. Dus weer zorgen dat er voldoende telefooncellen zijn en buzzers (piepers) weer terug in de handel en je persoonlijke data kan prima op een PDA, maar dan zonder telefoon. En voor de rest van de draadloze meuk hetzelfde. Gewoon een kabel ertussen.

Desnoods een netwerk opzetten van soort in-klik-palen waar je je meeneembare vaste telefoon aan kunt koppelen. Bijv. bij ieder transformatorhuisje of telecom distributie kastje in de straat.

Bor de wolf op Vrijdag 25 Juli 2008 13:38

image

Aanhangwagen met een kabelhaspel?

bolle op Vrijdag 25 Juli 2008 18:15

image

semafoons ( of piepers of buzzers zoals je ze noemt ) zijn nog steeds te koop

Stille op Vrijdag 25 Juli 2008 22:16

image

FON Hotspots en Skype-mobieltjes?

Peter Roozemaal op Vrijdag 25 Juli 2008 12:15

image

Zijn waarschuwing is gebaseerd op een onderzoek dat nog niet is gepubliceerd, en staat haaks op eerdere studies die aantoonden dat er geen link bestaat tussen de toename van kankergevallen en het gebruik van mobiele telefoons.
Ik ben benieuwd wat er zo anders is in dat onderzoek en of andere wetenschappers de resultaten uit dat onderzoek kunnen reproduceren.

Voorlopig: Paniekzaaier!
(Maar ik ben bereid mijn mening te herzien als er overtuigend wetenschappelijk bewijs is.)

ferrari25 op Vrijdag 25 Juli 2008 12:22

image

het is volgens mij gewoon weer paniekzaaierij

er is al een onderzoek geweest en daar kwam niks levensbedreigend uit.

ze doen zeker onderzoek naast een kernreactor.

plep op Vrijdag 25 Juli 2008 12:33

image

Dit artikel staat in iedergeval vol met "overtuigend" bewijs:

'Hoewel er nog geen duidelijk bewijs is, ben ik ervan overtuigd dat er genoeg gegevens beschikbaar zijn om nu al voorzorgsmaatregelen te nemen'.

Volgens Herberman duurt het te lang voor de wetenschap met concrete antwoorden komt, en is het daarom noodzakelijk om zo snel mogelijk maatregelen te nemen.
'Ik weet niet of mobiele telefoons schadelijk zijn. Maar ik weet ook niet of ze veilig zijn. De vraag is of je Russisch roulette wilt spelen met je hersenen.'

Kortom: het zou wel eens schadelijk kunnen zijn..... Ja, dát wisten we al!

Aaargh! op Vrijdag 25 Juli 2008 13:41

image

het is volgens mij gewoon weer paniekzaaierij
Hoe vaak worden er wel niet van dit soort 'onderzoeken' gepublideerd?

'Een kroket is gezonder dan kaas'

Lennart op Vrijdag 25 Juli 2008 12:34

image zomerhack badge 3

De mobiele telefoon bestaat toch al een tijd. En er zijn genoeg mensen die ontzettend intensief met zo'n ding bellen, al jaren lang. Dan moet er toch inmiddels ook al iemand zijn met aantoonbare gevolgen (gekookte hersenen ofzo)? Of zijn die er genoeg maar is de link nog nooit gelegd?

kwark op Vrijdag 25 Juli 2008 12:45

image

Als het net gaat zoals bij het roken duurt het nog wel een paar eeuwen voordat er verbanden worden gelegd

Puist ☺ op Vrijdag 25 Juli 2008 13:35

image

nou, er zijn genoeg onderzoeken die gemiddeld meer tumoren vinden bij dergelijke veel-bellers...

Bor de wolf op Vrijdag 25 Juli 2008 13:40

image

Als het er zo veel zijn moet het een kleine moeite voor je zijn een paar linkjes te posten naar zulke wetenschappelijke onderzoeken? Ik wacht op je reactie.


bokkie20000 op Vrijdag 25 Juli 2008 14:25

image

'Zware' gsm-gebruiker verhoogd risico op hersentumor
Langdurig gebruik van een mobiele telefoon verhoogt de kans op een hersentumor. Dat stellen Zweedse onderzoekers van het Zweedse National Institute for Working Life.

De onderzoekers keken naar het gsm-gebruik van 2200 kankerpatiënten en 2200 ‘gezonde’ mensen. Van de kankerpatiënten hadden er 905 een kwaadaardige tumor. Iets minder dan tien procent (85) van deze patiënten gebruikte de mobiele telefoon langdurig of is vroeg een mobiele telefoon gaan gebruiken.

Ook zagen de onderzoekers een verhoogd risico voor een tumor aan de rechterkant. Dat is de kant waar de telefoon het meest tegen het oor wordt gehouden. Volgens onderzoeker Kjell Mild hebben ‘zware’ mobiele telefoon-gebruiker 240 procent meer kans op een kwaadaardige tumor aan de kant waar de telefoon wordt gebruikt.

Het onderzoek definieert ‘langdurig’ als 2000 beluren met een mobiele telefoon, oftewel tien jaar één uur per dag met een gsm bellen. ‘Vroeg’ definieert het onderzoek als de gebruiker met een mobiele telefoon belt voordat hij of zij twintig was.

De Nederlandse Gezondheidsraad vond vorig jaar geen aanwijzigen voor een dergelijke risico door het gebruik van de mobiele telefoon. Het onderzoek wees wel op de noodzaak om verder onderzoek te doen, zodat meer over de effecten op langere termijn kon worden gezegd.

Puist ☺ op Vrijdag 25 Juli 2008 15:03

image

een greep:
http://www.gezondheidsplein.nl/nieuws/11142/Mobiel-bellen-toch-gevaarlijk.html
http://www.diagnosekanker.nl/sdknieuws/news.php?newsid=666&ENGINEsessID=671503e74453d1ebbea4628beaa965d9
http://www.physorg.com/news88967425.html
http://www.spitsnieuws.nl/archives/tech/2008/06/gsmstraling_dodelijker_dan_ged.html

Puist ☺ op Zaterdag 26 Juli 2008 13:29

image

http://www.beperkdestraling.org/Science_for_sale/Invloed%20industrie%20DM%2007%202008.pdf

De gesponsorde onderzoeken vinden vrijwel nooit iets, terwijl de andere onderzoeken wel een relatie vinden.
Smeuig detail: twee gesponsorde onderzoeken vonden ook iets maar dat wordt zoveel mogelijk stilgehouden.

Bor de wolf op Maandag 28 Juli 2008 16:33

image

Zucht, allemaal persberichten en sommige verwijzen naar hetzelfde onderzoek. De conclusies zijn steeds "niet eenduidig" en "meer onderzoek wordt noodzakelijk geacht:".....

Het is niet zo moeilijk om honderd persberichten te vinden die allemaal over hetzelfde rapport schrijven. Liever zie ik links naar de onderzoeken zelf en naar de conclusies. En die conclusies zijn steeds weer; "onduidelijk".

De berichtgeving is de pers bestaat vaak uit een (verkeerde?) interpretatie van een journalist. En die interpretatie wordt dan weer gedachtenloos door colleagae journalisten overgenomen. Dat soort berichten lees ik niet eens meer. Heb je ook links naar betrouwbare bronnen? De echte onderzzoekesrapporten bijvoorbeeld.



Duh op Vrijdag 25 Juli 2008 16:15

image

er zijn genoeg mensen die ontzettend intensief met zo'n ding bellen, al jaren lang. Dan moet er toch inmiddels ook al iemand zijn met aantoonbare gevolgen (gekookte hersenen ofzo)?

Weleens met mensen gepraat die echt ontzettend intensief met zo'n ding bellen?

'nuff said...

bolle op Zaterdag 26 Juli 2008 01:04

image

bij de mensen die uren met zo'n ding aan der hoofd zitten, valt meestal niet veel te beschadigen

Anonymous Coward op Vrijdag 25 Juli 2008 12:59

image

zullen we ook es de snelwegen rondom Lopik verleggen? Die zenden nl met MegaWatts.

Het gaat hier om (frakties van) milli-watts mensen. Dit artikel is grote onzin.

Ook de kop Russische roulette voor hersenen is weer erg sensationeel. De conclusie vh onderzoek is "dat de straling wel degelijk invloed heeft op de hersenen." dus schadelijk is het helemaal niet.

Invloed.... ja dit Dell schermpje voor me heeft ook invloed op mn hersenen.

Kijk eerste es naar al die mensen die onder hoogspanning wonen, daar hoor je ook nooit iemand over ?!

Anonymous Coward op Vrijdag 25 Juli 2008 13:00

image

samenvatting artikel
'Hoewel er nog geen duidelijk bewijs is, ben ik ervan overtuigd dat er genoeg gegevens beschikbaar zijn om nu al voorzorgsmaatregelen te nemen'.

GEEN duidelijk bewijs. Wat is dit voor kwakzalver? En dat noemt zich wetenschapper?

M Wegman op Vrijdag 25 Juli 2008 13:17

image

en dan te bedenken... ik bel minder, maar op de flat recht tegen over mij staat een gsmtoren, ik heb een wifi verbinding in huis (een sterke N verbinding), vroeger was mijn pa zend amateur 27mhz (bakkies anyone? :)) en hadden we 2 grote antennes op het dak staan (kletsen met vrachtwagen chauffeurs in Oostenrijk was geen probleem).

Met dit soort berichten lijkt het altijd als of je per dag net zoveel straling verwerkt als een mens in tsjernobyl, maar te gelijk kan dat ook wel weer meevallen ;)

Tom Hek op Vrijdag 25 Juli 2008 22:27

image

In Tsjernobyl heb je het tevens ook over ioniserende straling, dus straling met genoeg kracht om DNA structuren en cellen te vernietigen, de straling die van je GSM afkomt is _NIET_ ioniserend..

Anonymous Coward op Vrijdag 25 Juli 2008 13:33

image

En dan heb je het alleen nog maar over straling.
Wat dacht je van televisieprogramma's, internet, dagelijks werk, familie, verkeer.
Heeft ook allemaal invloed op je hersens, alleen dan indirect.
En dan heb je natuurlijk ook nog alcohol, wiet, medicijnen enzovoorts.
Die hebben weer chemisch effect op je hersenen.

Waarom is dit gedoe met GSM's wel boeiend, en de rest niet?

Het lijkt wel mode tegenwoordig om het publiek zich druk te laten maken over vage dingen.

Het is algemeen bekend dat zaken zoals (bepaalde) medicijnen en alcohol gebruik een nadelig effect op je hersenen. Maar daar wordt niets mee gedaan. In plaats daarvan gaat men zich druk maken om iets dat tegenstrijdige onderzoeken omvat en waar eigenlijk nog geen concrete slachtoffers zijn.

Dit is net zoals als het broeikaseffect; Er zijn onderzoeken die elkaar tegenspreken, er zijn grafieken die aantonen dat de opwarming onderdeel is van een cyclus, en dat het dus vanzelf weer af gaat koelen daarna. Mensen maken zich daar druk om, terwijl het algemeen bekend is dat er enorm ontbost wordt, dat er gebieden zijn die onvoldoende voorbereid zijn op rampen, dat er hongersnood en armoede is, dat de fossiele brandstoffen op aan het raken zijn.

De verkeerde dingen worden als paniek gehyped.

Bladerunner op Vrijdag 25 Juli 2008 16:15

image

En dan heb je het alleen nog maar over straling.
Wat dacht je van televisieprogramma's, internet, dagelijks werk, familie, verkeer.
Heeft ook allemaal invloed op je hersens, alleen dan indirect.
En dan heb je natuurlijk ook nog alcohol, wiet, medicijnen enzovoorts.
Die hebben weer chemisch effect op je hersenen.


Klopt helemaal, alleen veel TV kijken b.v.b. doe je of doe je niet.
Drinken doe je of doe je niet, etc.
Maar met de GSM ligt het een beetje anders:
Die heeft ons "belgedrag" veranderd!.
Veel voor de TV zitten of veel drinken deed iemand b.v.b. al. Maar die persoon belde vanuit zijn huis alleen maar ALS HET NODIG WAS! Nu zit iemand in de bus te bellen dat die nu tussen halte A en B zit, en enkele minuten later dat die "nu uitstapt".
Het zijn dus ook prakties altijd de jongere (de gevoeligste groep) die als een idioot zitten te bellen. DAT is de fout, en niet de uitvinding van de mobile telefoon zelf.

Diogenes_Isher op Vrijdag 25 Juli 2008 17:28

image

Kijk eerste es naar al die mensen die onder hoogspanning wonen, daar hoor je ook nooit iemand over ?!
Pardon, er mogen op grond van wettelijke bepalingen helemaal geen woningen staan onder hoogspannings-kabels ! Om rede dat dit inderdaad schadelijk is voor de gezondheid, aantoonbaar !
Ooit gehoord van (jeugd-) leukemie (=bloedkanker, is een afschuwelijke, vaak dodelijke ziekte), die statistisch bewijsbaar samenhangt met de constante aanwezigheid van electrische hoogspannings-velden ?

Zo staan er daarom ook geen woningen vlak bij de inderdaad zeer krachtige zenders zoals die o.a. voor de publieke omroepen gebruikt worden, omdat ook dit heel schadelijk is - vooral voor (heel jonge) kinderen. Ook aantoonbaar.

Al is het wel zo dat er door u appels met peren vergeleken worden: bij GSM: (maximaal) enkele Watts aan HF vlak bij het hoofd - terwijl bij (150k Volt of meer) hoogspannings-kabels: vele 1000-Watts aan 50 Hz op meerdere tientallen meters afstand.

Maar 1 ding is in ierder geval wel zeker: aan hoe minder stralingen u uzelf (en uw kinderen) blootstelt, hoe beter. Krachtige stralingen zijn hoe dan ook nooit gezondheids-bevorderend !

Heiko op Vrijdag 25 Juli 2008 22:44

image

Die gevallen van leukemie die correleerden met de aanwezigheid van hoogspanningsleidingen bleken ook erg goed te correleren met de aanwezigheid van snelwegen.

PaKu op Vrijdag 25 Juli 2008 18:39

image

vrij naar Kabal:
zullen we ook es de pakjes sigarettenverwijderen? Die verspreiden nl. nicotine.

Het gaat hier om (frakties van) nicotine mensen. Dit artikel is grote onzin.

Ook de kop Russische roulette voor longen is weer erg sensationeel. De conclusie vh onderzoek is "dat de rook wel degelijk invloed heeft op de longen." dus schadelijk is het helemaal niet.

Invloed.... ja dit pakje marlboro voor me heeft ook invloed op mn longen.

Kijk eerste es naar al die kettingrokers , daar hoor je ook nooit iemand over..


Stille op Vrijdag 25 Juli 2008 22:21

image

Bij mensen die onder hoogspanningsleidingen wonen zijn veranderingen in de celstructuur van het bloed vadtgesteld, en een verhoogd aantal gevallen van vaatziekten, migraine en leukemie.

mjv op Vrijdag 25 Juli 2008 13:44

image

Binnenkort gezondheidswaarschuwingen op de telefoon. En dan ontdekt iemand dat "meebellen" (wellicht) ook schadelijk is. Bellen in cafe's is niet langer toegestaan, tenzij er een belruimte is.

Anonymous Coward op Vrijdag 25 Juli 2008 13:53

image


Volgens mij worden we ook al dagelijks bloot gesteld aan afluister en spionage apparatuur ...
Ach we worden al dagelijks bloot gesteld aan straling sinds de radio en lampen ... zelfs beton (licht radioactief) ...

Misschien zijn we anno 2008 gewoon zo ongezond gaan leven (levenstijl) waardoor we minder weerstand hebben en straling schadelijke effecten heeft. Gewoon niet meer elke dag naar de mcdonalds en sporten!

Anonymous Coward op Vrijdag 25 Juli 2008 15:11

image

ga je maar es verdiepen in alle toevoegingen in ons eten.

E-nummers als E951 Aspartaam ( in ALLE dieet en light producten www.aspartaam.nl door FDA verboden maar door commerciele belangen erdoor gedrukt)

E-621 Glutamaat (smaakversterker, zit in erg veel producten zoals NasiMix, kant en klaar kruidenmixen etc. gewoon vergif)

E-640 Glycine (smaakversterker, net als E621 door FDA verboden)

dit is de top3 van vergif in ons eten. Maar ja dit is waar de media zich niet aan brandt. En dan hebben we het over een paar milliwatt van een mobieltje LMAO !!!!

Jeroenh op Vrijdag 25 Juli 2008 17:05

image

Gelukkig hoor & zie je steeds meer produkten 'zonder kunstmatige smaakversterkers'. Er lijkt een positieve verandering gaande bij Unilever.

Heiko op Vrijdag 25 Juli 2008 22:49

image

Volgens Herberman duurt het te lang voor de wetenschap met concrete antwoorden komt, en is het daarom noodzakelijk om zo snel mogelijk maatregelen te nemen.
En waarom zit hij nu te treuzelen met het publiceren van zijn ongetwijfeld flutonderzoekje? Durft-ie het niet aan ofzo en gaat-ie nu eerst hype creeren voordat-ie op z'n bek gaat? In de hoop dat dat blijft hangen? Bah.

Om te kunnen reageren, dient u ingelogd te zijn.

Nieuwsbrief

Ontvang dagelijks een overzicht van het laatste ICT-Nieuws in uw mailbox

Peiling

Loading Poll

Video: World Tech Update: Darpa's robot oorl...

World Tech Update: Darpa's robot oorlogspaard (video)

Verleden nieuws