Ict-gebruik scholen onvoldoende

desktop computer

Gepubliceerd: Woensdag 19 augustus 2009

Scholen hebben wel ict-middelen, zoals pc's, maar zetten die te weinig in. Terwijl leerlingen voorop lopen met hun ict-vaardigheden.

Toon volledig artikel

rene73931 op Woensdag 19 Augustus 2009 14:23

image

Sorry als ik als een ouwe lul klink, maar dit was dus 20-25 jaar geleden ook al zo. Onze middelbare school had echt wel een aantal voorzieningen (lokaal met computers) maar het ontbrak aan kennis, inzet en leermiddelen bij de leerkrachten. Een welwillende wiskunde leraar, en een aantal autodidactische 'hackers'.. Nu, zo veel jaar later, is er al die tijd nog niks aan veranderd.

Ik denk dat we nu tegen de ignorantie aanlopen die de ICT al 30 jaar achtervolgt 'dat is toch iets voor nerds'.. Er is geen ICT onderwijs voor middelbare/lagere scholen omdat er niet is over nagedacht en geen aandacht aan besteed, een handjevol uitzonderingen daargelaten. In het beste geval heb je een cursus word, of een cd-rom spelletje voor de kleuters.

ICT wordt nog steeds bij lange na niet gelijk gesteld aan andere exacte vakken, terwijl het dat - naar mijn mening - wel zou moeten zijn. Tussen hobbygebruik en een serieuze studie zit een gapend gat, slechts opgevuld door een stel welwillende docenten en, blijkens artikel, een enkel werkgroepje, met tijd en inzet over. Maar dan nog lijkt het vooral te gaan over 'ict als hulpmiddel' (bijvoorbeeld afnemen van tentamens), niet over ICT als zelfstandig vak...

webb op Woensdag 19 Augustus 2009 14:44

image

Het artikel gaat niet over ICT-onderwijs maar over ICT-gebruik als ondersteuning bij schoolvakken. Dus bijv. leerprogramma's waarmee je 3D-figuren kan visualiseren voor ruimteijk inzicht bij wiskunde, taalprogramma's om Duits te oefenen, of computersimulaties van principes uit de natuurkunde.

picta op Woensdag 19 Augustus 2009 16:55

image

En dan gaan de meeste scholen ook nog eens samen en word systeembeheer vanuit 1 lokatie gedaan waar ze geen idee hebben van wat er op de andere lokaties gebeurt.
Meestal als je de helpdesk belt zeggen ze start de computer maar opnieuw op of reset het modem maar. Dit soort beheer frusteerd leerkrachten en leerlingen die de computers soms uren niet kunnen gebruiken. Ze moeten de lokale beheerder gewoon laten zitten dit voorkomt veel problemen. Net als de steeds groter wordende scholen dit zijn tegenwoordig gewoon fabrieken met alleen de bedoeling om geld te verdienen en managers aan het werk te houden.

Anonymous Coward op Woensdag 19 Augustus 2009 20:03

image

Dat is toch normaal je ook een lokale beheerder hebt?
Hoe wil je anders het besturen?

Bij mijn opleiding was er gewoon een lokaal netwerk met internet.
Gelukkig naast Windows ook aandacht aan Unix/Linux/Novell besteed.

Persoonlijk vind ik ook scholen naast Windows in het bezit horen te zijn van Linux en Apple systemen.

Leer ze vroeg een stuk basis zoals wat objecten zijn en hoe een OS in elkaar zit (dus niet hoe windows in elkaar zit). Hoe werkt een tekst verwerker (dus niet hoe werkt word of office).
Globaal leer traject welk op elk OS toepasbaar is.

Kickass op Woensdag 19 Augustus 2009 18:18

image

Mogelijk dat de docenten zelf kennistekort hebben op ict gebied.
Vaak mede veroorzaakt door die eenzijdige software ervaring van helaas Microsoft.(ze kennen IE en M$office een beetje).
Die missen dus 99,9% van softwareland ;-)
Misschien op de pabo's (lerarenopleidingen) meer ict dienstverlening in lesmateriaal doen, en dan op breed gebied, dus niet alleen zoals voorbeeld de blauwe e en M$office.
Maar meerdere computers met verschillende besturingssysteemen, en laat de leerling zelf bepalen wat de voor en nadelen zijn, of gebruikerswensen. Zo geven ze hun eigen mening ipv voorgeselecteerd door (commercieel)bedrijfsleven.

Skippie40 op Woensdag 19 Augustus 2009 23:41

image

Het gaat in het genoemde artikel nu eens niet over Microsoft vs Open source. Het gaat erom dat veel docenten geen enkele kennis hebben hoe ze ICT in hun klas kunnen inzetten. Wat een Elektronische leeromgeving voor hun onderwijs kan betekenen en dat je daar open standaarden (IEEE-LOM, SCORM) voor nodig hebt om dit optimaal te in te zetten. Of dat je Web 2.0 toepassingen kunt toepassen om je leerlingen makkelijker en beter te bereiken en hiermee ook betekenisvolle opdrachten kunt laten maken. De meeste docenten weten hier erg weinig van en interesseren zich er ook niet voor.
Zolang er bij de docenten die interesse er niet is, zal het ICT gebruik in de school niet verder komen dan het gebruik van de tekstverwerker (van MS of OO maakt dan niet meer uit).

globetrotter op Woensdag 19 Augustus 2009 18:46

image

Ik heb vroeger op de MTS en HTS wel computerkunde gehad en zelfs geprogrammeerd in Basic en Pascal (eind 80), hoewel we de verslagen nog wel met de typemachine moesten doen.

Maar ik vind het een beetje overdreven: de tieners van tegenwoordig halen je rechts en links in met computergebruik in het algemeen.
Denk aan twitter, facebook, online gaming, etc. en emailen en internetten kunnen ze verder ook allemaal.

Anonymous Coward op Woensdag 19 Augustus 2009 20:07

image

Ze halen ons niet in ze passen het anders toe.
De jeugd kon vroeger even goed programmeren als nu, sterker nog vroeger was er nog redelijk veel aandacht voor assembleer talen. Dat zie je amper tegenwoordig. Basic/Pascal/C++ dat wordt ook steeds minder (welke juist de kracht is om OOP te leren programmeren).

Net als wij in de jaren 80 op een andere manier databases leerden maken.
Ook van vroeger (oudere generaties) waren flink wat lui bij die heel veel kennis hebben.
Het is alleen een andere manier.

Net als met belasting ... de ouderen weten ontzettend veel ervan maar de regels veranderen continu.

Anonymous Coward op Woensdag 19 Augustus 2009 22:35

image

Denk aan twitter, facebook, online gaming, etc. en emailen en internetten kunnen ze verder ook allemaal.

Dat is wat ik bij gebrek aan een beter woord "passief gebruik" noem. Natuurlijk kunnen kids op knoppen klikken en dan werkt het. De achterliggende concepten snappen ze niet en zodoende hebben ze ook geen "verstand van computers".

Dit fenomeen is echter al zo oud als thuiscomputers. Ik hoor zo vaak trotse vaders roepen dat hun kind zo handig is met de computer omdat ze er de meest uiteenlopende spectaculaire spellen opgetoverd krijgen. Voor pa, die nooit iets van computers begrepen heeft, is het tovenarij. Het kind doet echter niets meer dan als een soort van lemming op next klikken tot 'ie een ikoontje heeft dat het spel start. Daar is geen intellectuele arbeid voor nodig.

Idem toen ik zelf in de jaren '80 aan de slag ging met mijn C64. De drie commando's die je nodig had om een spelletje te starten waren zo mogelijk nog simpeler dan Windows tegenwoordig. Pas toen ik ging programmeren in BASIC en later assembler, ben ik het fenomenale apparaat dat de C64 was gaan waarderen. In mijn dagelijkse praktijk kom ik geen 6502/6510 assembly meer tegen, maar de kennis is zeker bruikbaar bij het debuggen van problemen die zich tegenwoordig op een 64 bits UNIX-machine voordoen. De procedure om een spelletje te laden is dat niet, en daar zit 'm de kneep.

Skippie40 op Donderdag 20 Augustus 2009 00:09

image

Als je het technisch concept bedoeld heb je gelijk. Dit technisch concept is volgens mij is dit echter niet zo belangrijk. Dat komt wel als ze verder een beroepsopleiding in de ICT hebben.
Veel belangrijker is of ze het functionele concept begrijpen, en dat doen ze maar al te goed. Ze weten vaak maar al te goed alle informatie uit de toepassingen als Twitter, Hyves, Wikipedia en Blog's te combineren tot een verhaal, en dat is toch de essentie van web 2.0. Docenten hebben dat functionele concept meestal niet door. Die kunnen hun lesbrief in de tekstverwerker tikken en als je geluk hebt de cijfers bijhouden in een spreadsheet.

Anonymous Coward op Donderdag 20 Augustus 2009 02:36

image

Het is wel zo dat met de "professionalisering" van de ICt (office-gebruik) een groot deel van de experimenten verdwenen zijn en niet altijd overgenomen zijn door een professionele applicatie. Begiun jaren 90 deden we nogal wat experimenten met COO (computer Ondersteund Onderwijs), we hbegonne met toetsdatabases en meer van dit soort zaken in het onderwijs.
Bij de introductie van de "officiele applicaties" zijn deze experimenten verdwenen. We hebben dus geen toetsdatabase en COO hebben we ook in geen jaren meer gezien.
daarnaast experimenteerden docenten vroeger nog wel eens met eigen toepassingssoftware binnen hun vakgebied, maar ook dit is na het invoeren van strakke beheersregels ook verdwenen.

vinylat45 op Donderdag 20 Augustus 2009 00:31

image

Ik heb vroeger op de MTS en HTS wel computerkunde gehad en zelfs geprogrammeerd in Basic en Pascal (eind 80), hoewel we de verslagen nog wel met de typemachine moesten doen.
Afgelopen jaar heb ik voor mijn studie 'Computation Physics' examen gedaan (post graduate course). Dat ging gewoon met pen en papier :)
Vraag 1: leg het Metropolis algoritme uit.Is even schrijven, maar 'begrijpen' staat centraal!


Zo vaak dat er (zelf uitgeroepen) specialisten in web artikelen spreken, maar bij doorvraag weten ze niet van de hoed en de rand. Erg jammer.

Anonymous Coward op Donderdag 20 Augustus 2009 02:39

image

Als ik op een beurs ben, verzin ik wel eens een term en vraag dan de mening van de verkoper erover.

Minstens de helft durft niet toe te geven dat hij de term niet kent. Vaak komen ze met een heel verhaal dat verder natuurlijk weinig om het lijf heeft.

Freakingme op Donderdag 20 Augustus 2009 02:18

image

Waarom moet ICT altijd een doel zijn? ICT is een MIDDEL, geen doel. Zeker in het onderwijs denk ik dat je leerlingen de mogelijkheid moet geven om ICT te gebruiken bij het maken van hun opdrachten. Leerlingen hebben dan vanzelf door wat wanneer het snelst is in welke situatie. Dat hoef je ze niet te leren; dat leren ze snel genoeg door zelf (vaak) dingen te doen en goed bij elkaar te kijken.

Cycloopje op Donderdag 20 Augustus 2009 15:09

image

Ik werk op een school en ik kan wel verklaren waarom deze ontwikkeling zo langzaam gaat.

De interesse in het verrijken van lessen d.m.v. ICT middelen is er bij onze docenten wel, maar het eigen initiatief niet. De meeste docenten zijn van zichzelf over het algemeen nu niet bepaald progressief.

Ik ken bijvoorbeeld maar 1 docent bij ons op school die uit zichzelf om een draadloos toetsenbord en muis vroeg, omdat hij die dan door de hele klas rond kon laten gaan, om de pc te bedienen. De rest van de school heeft beamers in het lokaal, maar hij wilde een platte TV aan de wand, omdat hij als enige de moeite had genomen om te bedenken dat zijn lokaal geen verduisteringsschermen had en dat een TV dan duidelijker beeld geeft, zeker bij fel zonlicht.

Dat soort mensen zijn bij ons op school echt uitzonderingen.

Het andere uiterste is dat ik sommige docenten moet komen helpen een beamer e.d. aan te zetten. Niet omdat ze dat zelf niet kunnen, maar omdat ze er niet eens de moeite voor nemen te leren hoe zoiets moet. Dat zijn dan ook wel weer uitzonderingen (gelukkig), maar zo krijg je als buitenstaander een beetje een idee van hoe het er op een school aan toe gaat.

Om te kunnen reageren, dient u ingelogd te zijn.

Nieuwsbrief

Ontvang dagelijks een overzicht van het laatste ICT-Nieuws in uw mailbox

Peiling

Loading Poll

Video: World Tech Update: Darpa's robot oorl...

World Tech Update: Darpa's robot oorlogspaard (video)

Verleden nieuws