Snow Leopard telt gigabytes anders

Snow Leopard

Gepubliceerd: Dinsdag 1 september 2009

De nieuwe versie van Mac OS X telt opslagruimte anders dan voorheen en geeft de capaciteit accurater weer. Er lijkt na upgraden dus meer ruimte te zijn op harde schijven.

Toon volledig artikel

vinylat45 op Dinsdag 1 September 2009 09:12

image

Eindelijk gebruiken ze de term Giga, zoals die gedefinieerd is in het S.I. stelsel.

plep op Dinsdag 1 September 2009 09:28

image

Byte is geen onderdeel (of afgeleide) van het SI Stelsel.

solohan op Dinsdag 1 September 2009 09:43

image

Byte niet, maar Giga wel ;-) Okee, het is een S.I. prefix, maar goed... wel degelijk gedefinieerd in S.I.

plep op Dinsdag 1 September 2009 09:13

image

Ondanks dat je dus (een beetje) belazerd wordt, heeft het wel als voordeel dat de opslag capaciteit van de (externe)harddisk/USB Stick die je koopt overeenkomt met wat Snow zegt (of andersom).

GerardK op Dinsdag 1 September 2009 10:11

image

Dat is uiteraard ook weer afhankelijk van de capaciteit na formatteren, dus die zal doorgaans minder zijn dan wat je dacht te hebben gekocht.

rickertb op Dinsdag 1 September 2009 09:42

image

Omdat Apple de PPC heeft geschrapt kunnen zij de PPC code uit hun Universal Binaries halen, dat zorgt er mede voor dat ze veel ruimte kunnen besparen!

HolPen op Dinsdag 1 September 2009 10:03

image

Wacht even.... ooit - in een ver, grijs verleden - was het een eenduidige afspraak dat in computerterminologie gerekend werd met Base2. Daarbij is kilo 1024, mega 1024x1024, etc. etc. Alles duidelijk, destijds.
Op enig moment hebben de harddiskfabrikateurs besloten hun capaciteit in het vervolg in Base10 weer te geven. Imho was dit gewoon een simpele marketingtruc: hierdoor leken schijven wat groter te zijn.

Nu sluit Apple zich hierbij aan. M.a.w. Apple ondersteunt gewoon dezelfde verkooptruc. Want meer is het niet! Gevolg: je moet je tegenwoordig eerst eens afvragen met welke systeem gerekend wordt, dan pas weet je hoeveel capaciteit er eigenlijk is. Lekker handig.

Een computer rekent nu eenmaal met machten van twee - waarom moet dan opeens een deel naar het decimale stelsel omgezet worden? Omdat de gemiddelde dodo er anders niets meer van begrijpt?

Aux op Dinsdag 1 September 2009 10:10

image

"Omdat de gemiddelde dodo er anders niets meer van begrijpt?"

Ik denk dat daar een kern van waarheid in zit. De meeste mensen kennen het Base2 systeem niet en weten misschien dat computers in 'enen en nullen' rekenen, wat uiteraard niet helemaal waar is. En men weet al helemaal niet wat dat betekend. Men kent wel het Base10 systeem (de meeste mensen kennen alleen dit systeem) en zijn daar zo aan gewend, dat het verwarring schept met de computer wereld.

Ik denk dat Apple toegeeft aan de harddisk fabrikanten die dit al jaren doen ('hee mijn nieuwe schijf heeft helemaal geen 250 GB!' en daar ben ik het mee eens. Je weet nu wel meer waar je aan toe bent.

Cloverfield op Woensdag 2 September 2009 20:05

image

En vervolgens zijn er ruimte problemen met uitwisseling met windows systemen. Ik neem aan dat (zeer grote) bestanden ook een andere grootte hebben... :(

GerardK op Dinsdag 1 September 2009 10:14

image

Ik denk dat de gemiddelde dodo niet kijkt naar hoeveel bytes, kilobyte, gigabytes, etc. hij heeft. Die kijkt naar hoeveel procent er nog vrij is en als dat de 0 nadert dan gaat 'ie eens voorzichtig opruimen (of een nieuwe externe schijf kopen).

Zeker als je praat over terabytes aan ruimte (die je tegenwoordig voor minder dan 150 euro je PC of Mac intrekt) wordt het allemaal dusdanig abstract dat kijken naar de ruimte steeds lastiger wordt.

SevenPRX op Dinsdag 1 September 2009 10:49

image

Het is idd spijtig dat Apple zich aansluit bij de misleiding gestart door storage bedrijven (voornamelijk verkopers van hdds).

eMilt ! op Dinsdag 1 September 2009 13:59

image

Ik sluit me hier bij aan. Ben benieuwd of Apple nu ook de computers gaat adverteren met 4,294967296 gigabyte geheugen.

Eric_ op Dinsdag 1 September 2009 10:55

image

Toch blijf ik het onlogisch vinden. De basiseenheid is base2 maar alles wat er voor staat base10. Alle software is gebaseerd op het binaire stelsel, en daarom zou dat bij de opslageenheden rustig verder gebruikt mogen worden.

Maar ja, gewoon een zooitje ervan maken en mooi weer spelen met grote getallen voor je opslagcapaciteit terwijl de klant steeds minder krijgt. Straks komen de dames en heren producenten ons nog vertellen dat een byte voor de eenvoud ook gewoon base10 is.

realbart op Dinsdag 1 September 2009 11:37

image

Voor de eenvoud zou je inderdaad moeten reken met tien-bittige bytes. Dus dan is je 500 megabyte harddisk in feite maar 400 megabyte...

Bladerunner op Dinsdag 1 September 2009 19:20

image

Voor de eenvoud zou je inderdaad moeten reken met tien-bittige bytes. Dus dan is je 500 megabyte harddisk in feite maar 400 megabyte...


Ga jij eens terug naar school zeg!
Een byte van 10 bit's maakt het nog geen base10 hoor!
Een rij bitjes is nog steeds base2.
(of maakte je een grapje?)

TFH op Dinsdag 1 September 2009 11:26

image

TFH kijkt nog maar eens naar zijn Commodore 65,535
Hmmm, Commodore 64 klonk toch beter....

Bolleke op Dinsdag 1 September 2009 12:15

image zomerhack badge 3

64 is toch ook een mooi binair getal? 1000000 om precies te zijn :)

Samuel Michon op Dinsdag 1 September 2009 19:32

image

De '64' in "Commodore 64" sloeg op de hoeveelheid geheugen dat het ding had: 64k. 64 kilobytes zijn 65536 bytes, volgens de traditionele manier van tellen.

Lady Gaga op Woensdag 2 September 2009 06:44

image

100000

Lady Gaga op Woensdag 2 September 2009 11:53

image

Ok ik zit er een 0 naast! Sorry mijn fout!

Revit Tekenaar op Dinsdag 1 September 2009 12:51

image

Ik was net blij dat voor SSD's gewoon base2 werd gebruikt zodat het wellicht in de toekomst helder was hoeveel capaciteit je precies aanschafte...

Anonymous Coward op Dinsdag 1 September 2009 16:40

image

De aanduidingen 'kilo', 'mega' en 'giga' zijn base10, ook altijd geweest. Dat computerbouwers die termen min of meer gekaapt hebben om er machten van 2 mee aan te geven, is eigenlijk altijd al raar geweest.

10^3=1.000
10^6=1.000.000
10^9=1.000.000.000

2^3 = 8
2^6 = 64
2^9 = 512

Het tweede rijtje, hoewel het meest verwant aan het eerste, slaat helemaal nergens op. Dat 2^10 toevallig redelijk dicht bij de 1000 ligt, wil nog niet zeggen dat je zomaar het voorvoegsel 'kilo' kunt misbruiken voor dit getal. Bij 2^30 heb je een stevige afwijking t.o.v. een miljard, en dat wordt alleen maar erger:

2^10 = 1.024
2^20 = 1.048.576
2^30 = 1.073.741.824
(2^40 = 1.099.511.627.776 ..zie de afwijking!)

Niet voor niets zijn de meer correcte termen kibibyte, mebibyte en gibibyte geintroduceerd.

Bladerunner op Dinsdag 1 September 2009 19:25

image

Niet voor niets zijn de meer correcte termen kibibyte, mebibyte en gibibyte geintroduceerd.

Maar aangezien het eerder klinkt als het gebrabbel van E.T......

Eric_ op Dinsdag 1 September 2009 20:15

image

Ja, moet je voor de grap hier eens kijken:
http://en.wiktionary.org/wiki/giga-#English

bij punt 3: (computing-marketing) Multiplying the unit to which it is attached by 210*106 or 1,024,000,000 (makes things look bigger)

Lady Gaga op Woensdag 2 September 2009 06:51

image

Who cares?
Snow Leopard is in the house....!

Anonymous Coward op Woensdag 2 September 2009 08:02

image

Who cares? Nou ik.. Dit "afrondingsfoutje om bestwil" maakt bijna 100GB verschil op een disk van een terabyte. Een beetje duidelijkheid is in zo'n geval niet verkeerd.

Lady Gaga op Woensdag 2 September 2009 11:55

image

1Terra kost nu minder dan 100€.
Dus het belang hiervan is minimaal...!

Vincentlaborant op Woensdag 2 September 2009 12:03

image

Als ik 1TB koop dan wil ik ook 1TB kunnen gebruiken en niet 900GB...

jij gooit misschien graag 100 GB weg, maar ik niet. Ik heb genoeg nuttige dingen die ik in zo'n partitie wil/ kan/ moet installeren om mijn werk op het laboratorium goed te doen.

Vinyan op Woensdag 2 September 2009 12:26

image

Dat 'weggooien' zit in je hoofd. Je hebt nog steeds evenveel als onder Leopard... Wat een geneuzel hier zeg.

Lady Gaga op Woensdag 2 September 2009 12:43

image

Als je een disk koopt van 1TB staat die 100MB er al niet op van in het begin, want de fabrikanten werken al heel lang zo.... Apple doet dit nu ook en het kot is blijkbaar te klein.

Er is zoveel positief nieuws te melden over Snow Leopard, maar daar lees ik hier bitter weinig over in Web/MS-wereld.

Anonymous Coward op Donderdag 3 September 2009 09:38

image

Lekker als je schijfruimte in giga-spul word aangeduid en je downloads ed. in gibi-spul.

Om te kunnen reageren, dient u ingelogd te zijn.

Nieuwsbrief

Ontvang dagelijks een overzicht van het laatste ICT-Nieuws in uw mailbox

Peiling

Loading Poll

Video: World Tech Update: Darpa's robot oorl...

World Tech Update: Darpa's robot oorlogspaard (video)

Verleden nieuws