Clinton doceert schurkenstaten over open internet
Gepubliceerd: Woensdag 16 februari 2011
Auteur: Andreas Udo de Haes
Hillary Clinton eist van 'schurkenstaten' dat zij het internet opengooien en prijst de rol van Facebook en Twitter. Alleen Wikileaks en zijn medewerkers moeten achter slot en grendel.
Het internet dient open te zijn voor vrije expressie en meningsuiting, zolang het Washington behaagt tenminste. Dat was in een notendop de boodschap van de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton.
In een toespraak hekelde de bewindsvrouw regimes die hun burgers een open internet onthouden, zoals Iran en Syrië. "Aan de behoefte van toegang tot platformen voor vrije meningsuiting kan niet worden voldaan als het gebruik ertoe leidt dat je in de gevangenis belandt."
Open propagandakanaal
"Ik roep landen overal ter wereld op om samen met de Verenigde Staten te gaan voor een open internet dat leidt tot sterkere, welvarender landen," aldus Clinton. Ze prees de rol van sites als Facebook en Twitter als sociale katalysators bij recente protesten tegen repressieve regimes.
Ondertussen grijpt Washington elke kans aan om de 'Voice of America' ook te laten klinken op sociale netwerken. De regering heeft bijvoorbeeld sinds kort Twitter-accounts waar in het Farsi en Arabisch wordt gecommuniceerd. Clinton heeft een potje van 25 miljoen dollar gemaakt voor initiatieven die de internetvrijheid stimuleren.
Wikileaks moet boeten
De ideale internetvrijheid geldt overigens niet voor Wikileaks, benadrukte Clinton nog maar eens. Wat Wikileaks doet is diefstal en het in gevaar brengen van mensen, aldus de zegsvrouw.
Ironisch genoeg was praktisch gelijktijdig met Clintons speech de rechtszitting over het uitleveren van de accountdata door Twitter van Wikileaks medewerkers, waaronder de Nederlandse hacker Rop Gonggrijp.
De advocaten betoogden dat het vorderen van Twitterdata de vrije meningsuiting bedreigde. Ook eisten ze openbaarheid van mogelijke vorderingen aan andere internetbedrijven. De openbare aanklager stelde dat het opvragen van accountdata een gebruikelijk onderdeel is een strafrechtelijk onderzoek.
Afluisterpraktijken
Naast dit onderzoek spelen er nog meer in de VS die de door Clinton gepropageerde internetvrijheid bedreigen. Zo is net deze week de omstreden PATRIOT act verlengd door het Congres en de Senaat, waardoor opsporingsdiensten onbeperkt kunnen afluisteren. Ook gaan er stemmen op in Washington om de president een internet killswitch te geven.
