Nederlandse hosters bevrijden data bij bankroet

private cloud

Artikelgereedschap

  • Tip ons
  • Printen
  • Reacties (6)
3x Aanbevolen

Gepubliceerd: Dinsdag 29 maart 2011
Auteur: Jasper Bakker

De Nederlandse brancheorganisatie voor hosters werkt aan een opvang-voorziening om uitval door faillissementen te voorkomen. Dit na het recente bankroet van een EPD-hoster.

De DHPA (Dutch hosting provider association) zet een systeem op waarbij leden van die brancheclub voor elkaars klanten klaarstaan in het geval dat een van die leden failliet gaat. Een dergelijke opvang zou verplicht moeten zijn, stelt voorzitter Jan Willem des Tombe van de DHPA. Hij reageert op de recente ophef over het bankroet van het Nederlandse ict-bedrijf InfoTechnology dat ook medische dossiers hostte voor huisartspraktijken.

Proefopstelling

De DHPA is eind vorig jaar aan hosting-escrow, voor onderlinge cloud-opvang, begonnen. "We bouwen nu een proof-of-concept, tussen de DHPA-leden." Die organisatie telt nu twintig leden. "Plus endorsers, zoals IBM en Cisco." De proefopstelling gebeurt met drie leden van de branchevereniging en omvat een virtuele machine (.vmdk-bestand), aangemaakt met VMware-software, plus alle metadata, data en de gehoste applicatie zelf.

Daarmee moet een uitvallende cloud-dienst in zijn geheel, met zo kort mogelijke onderbreking van de toegankelijkheid, overgaan naar een andere hoster. Failover voor cloud-diensten dus. Zoals de EPD's die door het bankroet van InfoTechnology verloren dreigden te gaan. Dat is op de valreep voorkomen doordat het bedrijf is overgenomen door de Nederlandse telecomaanbieder en hoster RAM Mobile Data.

Financieel belang

De proefopstelling van de DHPA wordt de komende maanden opgesteld en getest. Des Tombe verwacht voor de zomer de uitslag daarvan. "Daarna volgt nog een stresstest en dan de eerste pilots." Die zijn dan voor grote websites. "Ik kan in mijn klantenbestand zo vier klanten aanwijzen die interesse hierin hebben. Denk aan grote webapps en e-commerce sites. Maar eigenlijk alles waarbij er een groot financieel belang is."

En huisartspraktijken dan, zoals in het geval van InfoTechnology? Daar is geen groot financieel belang voor uptime en toegankelijkheid, maar wel een groot belang en afhankelijkheid. "Uiteindelijk is escrow een verzekering en dat kun je herverzekeren." Volgens Des Tombe zullen de kosten ook heus niet zo hoog zijn, hoewel hij nog niet aan kan geven hoeveel hosting-opvang gaat kosten.

Niet verplicht

Opvang van hostingdiensten tussen aanbieders is er wel, maar nog niet grootschalig en niet geformaliseerd. "Mijn eigen bedrijf, IS, doet het al, met drie andere bedrijven", vertelt de DHPA-voorzitter. Hij wil dat uitbreiden, liefst landelijk. "Het is een open uitnodiging. Als je een serieuze hoster bent, dan wil je escrow bieden."

Verplichten kan de DHPA het echter niet. De voorzitter vertelt dat kennisgebrek een obstakel is voor een eventuele verplichte escrow-regeling. Escrow is een voorziening vanuit de softwarewereld waarbij programmatuur (broncode inclusief documentatie) in veilige bewaring is bij een notaris, die dat aan klanten overhandigt als de oorspronkelijke leverancier onderuit gaat.

Hij vertelt dat opvang soms wel geregeld is, maar dan voor een enkele applicatie of database, niet voor de gehele service die een klant afneemt. Goede escrow omvat volgens hem ook uptime, van de gehoste dienst. "Dat is technisch erg complex, om te komen tot vijf negens uptime. En als je dat niet haalt dan is er financiële schade, naast ook reputatieschade."

Uptime en herstel

Van origine is het hoge percentage (99,999 procent) uptime een zaak voor datacenters, van grote bedrijven zelf en vóór zichzelf. De hostingbranche gaat volgens Des Tombe, directeur van hostingbedrijf IS Online, wel die richting op; het wordt professioneler. "We halen steeds meer negens, ook voor oplostijden en dergelijke."

"We spreken in de hostingwereld nu ook van high-availability en disaster recovery." Het gebrek aan goede, algemeen gebruikte voorzieningen op dat vlak is wel een drempel voor outsourcing, erkent hij. "Een eigen opstelling, on-premise dus, kan geen escrow hebben. Dus hosting-escrow kan juist outsourcing aanmoedigen."

Technisch én juridisch

De oprichting van de non-profit DHPA in 2007 was een eerste stap in de professionalisering van de hostingbranche, aldus Des Tombe. Vervolgens is er een gedragscode opgesteld, zijn de definities van zaken als uptime gelijkgetrokken, en wordt er gewerkt aan continuïteitsgaranties. Zoals de escrow-regeling die de DHPA nu opstelt.

Dat wordt gedaan door twee afdelingen van de branchevereniging: de technische en de juridische takken. Daarmee wordt enerzijds de complexe techniek en anderzijds de contractuele kant van hosting-escrow uitgezocht en opgesteld. "Je moet techneuten vooral niet juridische zaken laten uitzoeken. Net zoals je juristen ook niet technische zaken moet laten bepalen. Dat gaat niet goed."

Onafhankelijke tussenpartij

De contractuele kant van escrow is niet alleen een zaak tussen hoster en afnemer, maar ook tussen de deelnemende hosters onderling. De ene hoster kan niet zomaar diensten oppakken voor de andere, waarmee het immers ook concurreert. "Er moet een trusted third party komen, en met die onafhankelijke stichting maak je als hoster dan afspraken."

Elk van de leden moet een bepaald percentage capaciteit apart houden, voor die 'continuïteitsstichting'. Die apart staande organisatie houdt dan ook toezicht daarop. Hoe dat precies gebeurt, is nog niet bepaald. "Dat wordt lastig, ja", erkent Des Tombe. Bovendien kost het klaar hebben staan van capaciteit ook geld. "Maar je investeert ook in continuïteit van de sector én in het vertrouwen daarin. Dat zie ik niet als een kostenpost."

Relevante whitepapers

Alle whitepapers >>

Nieuwsbrief

Ontvang dagelijks een overzicht van het laatste ICT-Nieuws in uw mailbox

Whitepapers

  • Houdt grip op UC-uitdagingen

    Unified communications biedt vele voordelen, maar heeft ook specifieke uitdagingen en niet ieder project levert het verwachte ROI op.

    Downloaden
  • Flexibele IT noodzaak voor bankenOnderzoeksrapport over de beperkte flexibiliteit van veel IT-systemen in de bancaire wereld. Lees meer!
  • Kostenbesparing voor long tail appsOplossing voor kostenkwesties in VDI. Technologie geschikt voor long tail apps.
» Meer whitepapers

Peiling

Loading Poll

Video: Review: HTC One X-smartphone met vijf...

Review: HTC One X-smartphone met vijf cores (video)