Webwereld-journalist verhoord om OV-chipkraak

Brenno de Winter

Artikelgereedschap

  • Tip ons
  • Printen
  • Reacties (34)
8x Aanbevolen

Gepubliceerd: Maandag 20 juni 2011
Auteur: Loek Essers

Journalist en Webwereld-freelancer Brenno de Winter wordt verhoord door de politie omdat hij gefraudeerd heeft met ov-chipkaarten. "Ik hoop dat het niet tot een vervolging gaat komen."

Onderzoeksjournalist Brenno de Winter wordt verhoord door de politie in Utrecht omdat hij gefraudeerd heeft met een OV-chipkaart. Aanstaande woensdag moet hij zich melden bij het politiebureau in Utrecht. De Winter toonde meerdere malen aan dat de chipkaart vrij eenvoudig kan worden gemanipuleerd, waardoor reizen met de kaart voor kwaadwillenden gratis is. Hij hing de problemen aan de grote klok bij Trans Link Systems (TLS), het bedrijf dat de techniek van de ov-chipkaart regelt.

Liever geen vervolging

De Winter laat weten dat hij hoopt dat het niet tot een vervolging komt en wijst erop dat hij de enige is die wordt gehoord in deze zaak. Daarnaast zegt hij dat het zijn taak als journalist is om dergelijke misstanden aan het licht te brengen. Hij hoopt dat het bij dit enkele verhoor blijft. "Ik hoop dat alle gedoe me verder bespaard blijft, want dit werkt verlammend voor een freelance journalist."

De Winter stelt dat TLS een eerlijke kans heeft gehad om de gebreken te verhelpen. Ik heb ook aangetoond dat de backoffice op allerlei punten faalt", aldus De Winter. "Trans Link moest een eerlijke kans hebben om dit te detecteren, en die heb ik ze gegeven, dat is gewoon volgens de regels van de kunst gegaan."

Waarschijnlijk niet het gevang in

De onderzoeksjournalist stelt dat hij niet verwacht achter de tralies te belanden. "Nee, sterker nog, de Officier van Justitie heeft al aangegeven dat dit niet de insteek is van woensdag." Officieel wordt De Winter verdacht van het manipuleren van een waardekaart, waar officieel een maximum gevangenisstraf van 6 jaar of een geldboete van maximaal 76.000 euro op staat. Hij publiceerde zijn bevindingen al in januari. "Het is verbazingwekkend dat het kennelijk nogal veel onderzoek is geweest om bij mij uit te komen." Hij concludeert dan ook dat TLS kennelijk niet alles heeft gedetecteerd. "En dat is heel erg kwalijk. Pas op het moment dat ik heel erg opvallend ging handelen is het gedetecteerd."

Hij hoopt er woensdag achter te komen of dit een actie is die alleen op hem gericht is, of dat er ook meerdere journalisten worden verhoord. "Er zijn natuurlijk een heleboel media geweest die hetzelfde hebben gedaan en dat ook in beeld hebben gebracht of beschreven."Hieronder bevinden zich onder andere Webwereld, de NOS en RTV Rijnmond .

Het OM in Utrecht was niet direct voor commentaar bereikbaar. Eerder maakte het Openbaar Ministerie bekend dat ov-chipkrakers wel degelijk worden vervolgd maar dat dit geen prioriteit heeft. De straf voor het kraken van een kaart zou eerder uitdraaien op een geldboete van tussen de 200 en 300 euro. Maar die boete wordt alleen opgelegd bij een eenmalig kortdurend vergrijp. Als die boete wordt voldaan dan is de zaak afgehandeld. Als er niet wordt betaald moet de fraudeur voorkomen.

Relevante whitepapers

Alle whitepapers >>

Nieuwsbrief

Ontvang dagelijks een overzicht van het laatste ICT-Nieuws in uw mailbox

Whitepapers

  • Maximaliseer het voordeel van SaaS

    Cloud-applicaties hebben grote invloed op het gebruik van de IT-architectuur en niet ieder project levert de verwachte voordelen op.

    Downloaden
  • Houdt grip op UC-uitdagingenUnified communications biedt heel veel, maar heeft ook specifieke uitdagingen!
  • Flexibele IT noodzaak voor bankenOnderzoeksrapport over de beperkte flexibiliteit van veel IT-systemen in de bancaire wereld. Lees meer!
» Meer whitepapers

Peiling

Loading Poll

Video: Review: HTC One X-smartphone met vijf...

Review: HTC One X-smartphone met vijf cores (video)