Amsterdamse ict blijkt nog grotere puinhoop
Gepubliceerd: Maandag 27 juni 2011
Auteur: René Schoemaker
De ict-problemen in Amsterdam zijn nog groter dan ze al waren. De Dienst ICT is een puinhoop, er is een extra tegenvaller van ruim 40 miljoen euro en een oplossing is niet in zicht.
Wethouder Eric Wiebes heeft over de ict-crisis een brief geschreven aan de gemeenteraad, waaruit blijkt dat de chaos zorgt voor uitstel van het eerder aangekondigde verbeterplan met twee jaar. Door dat uitstel ontstaat er een tekort van 42,8 miljoen euro, zo schrijft Wiebes.
Daar bovenop komt een geraamd tekort van 4,8 miljoen euro voor de Dienst ICT over dit lopende begrotingsjaar. Maatregelen zijn nodig om dat tekort binnen de perken te houden. Wordt er niet ingegrepen, dan kan de kostenpost (van het geraamde tekort voor de Dienst ICT) oplopen naar 14,3 miljoen euro. In het ergste geval komt het verlies dan boven de 50 miljoen euro uit.
Situatie is stuitend
Wiebes schrijft dat hij verscherpt toezicht gaat instellen op de Dienst ICT. In de brief spreekt Wiebes onder meer over een kwart eeuw verwaarlozing. "Dat los je niet in een jaar op", citeert Het Parool uit de brief. "We moeten de basis van de grond af opnieuw opbouwen. Dat is stuitend."
In februari van dit jaar is het hoofd van de Dienst ICT al op non-actief gezet en is de Dienst onder curatele gesteld. Toen al heeft Wiebes de gemeenteraad laten weten dat hij keer op keer op het verkeerde been werd gezet. "Daarbij komen telkens problemen naar boven die niet eerder bij het college bekend waren", zei hij toen.
Personeel is onbekwaam
Naar nu blijkt, is het probleem nóg groter. Uit onderzoek blijkt dat een groot deel van het personeel onbekwaam is, dat er van aansturing vaak geen sprake is en dat financieel overzicht ontbreekt. Dat laatste laat zich voelen, want Wiebes zegt nu uit eigen onderzoek te hebben bemerkt dat de leiding van de Dienst ICT hem eind vorig jaar niet goed heeft ingelicht over de financiën. Daardoor komt de Dienst nu miljoenen te kort.
Het is het zoveelste hoofdstuk in de hoofdstedelijke ict-soap. Eind vorig jaar liepen systemen helemaal vast. Een reddingsplan voor de Amsterdamse ict werd weggestemd in de gemeenteraad omdat het college niet duidelijk kon maken waarvoor het bijna 100 miljoen euro nodig had. Wel kreeg Wiebes 22 miljoen om de ergste problemen aan te pakken.
