Hyperlink ruïneert websitebouwer
Gepubliceerd: Woensdag 24 augustus 2011
Auteur: Brenno de Winter
Vanaf het moment dat er 6 mensen zijn woning binnenvielen, staat het leven van Hilbrand Edskes op zijn kop. Inmiddels kost de zaak RealNetworks hem ruim 66.000 euro en loopt de claim in de tonnen.
Hilbrand Edskes wordt aangesproken voor verwijzingen op zijn website naar een concurrend softwareprogramma van mediaspeler RealPlayer. Het bedrijf achter dit product wil een schadevergoeding voor downloads van het concurrerende Real Alternative.
Het is ongeveer 8 uur 's ochtends op 17 februari 2010 als bij Hilbrand Edskes thuis de bel gaat. Buiten staan een Hulpofficier van Justitie, deurwaarder, een slotenmaker en nog wat mensen klaar. Even later is de huiskamer gevuld en worden computers losgekoppeld. Onder druk wordt geëist dat een link naar een freeware pakket wordt verwijderd voordat de computers worden meegenomen.
Dure grap
De zaak draait om intellectueel eigendomsrecht en in Nederland is dat al snel een dure grap. Waar normaal de rechtbank in civiele zaken met vaste bedragen werkt, is bij dit soort zaken iedere cent verhaalbaar. Dus als in een relatief kleine zaak de tegenpartij tonnen aan juridische kosten maakt, loopt het behoorlijk in de papieren.
Zoiets speelt hier ook. Uit stukken die Webwereld heeft ingezien blijkt dat eerder deze zomer de teller voor Edskes op ruim 66.000 euro stond. Dat bedrag gaat voor ruim 59.000 euro op aan advocaatkosten en voor ruim 7500 euro aan kosten die aan RealNetworks betaald moesten worden. Ondertussen heeft het advocatenkantoor van RealNetworks de teller al op bijna 75.000 euro staan. De 26-jarige eigenaar van Codecpack.nl beheert in het dagelijks leven als ICT'er ook websites.
Maar zelfs de eigen rekening betalen is op dit moment al problematisch. Schatkisten zijn eindig en Edskes heeft uiteindelijk geen onbeperkte middelen.
Beperkingen
De kosten van deze zaak grijpen diep in op het leven van Edskes. Zo was hij aan het sparen voor een eigen woning, maar heeft hij die plannen nu moeten laten schieten.
"Ik heb de afgelopen anderhalf jaar minder kunnen werken, vrijwel geen vrije tijd gehad en heel veel juridische kennis en ervaring opgedaan", vertelt hij dan ook aan Webwereld.
Link weghalen
Voor Edskes is het onbegrijpelijk dat RealNetworks zich op deze manier gedraagt. "Als ze me een mailtje hadden gestuurd, dan had ik de link gewoon verwijderd", zegt hij. "Dit was totaal niet nodig geweest. Ook snap ik niet wat men eraan heeft de zaak zo op te spelen."
Verder betwist hij dat hij iets verkeerd heeft gedaan. "Naar freeware mag je toch verwijzen, leek me", stelt hij. "Dat is precies wat ik heb gedaan." Geconfronteerd met het feit dat RealNetworks nu zegt dat het om auteursrechtelijk beschermd materiaal zou gaan, opent hij een map met letterlijk honderden artikelen, die ineens het omstreden Real Alternative allemaal als freeware aanduiden. "Hoe had ik dan moeten weten dat het geen freeware was?"
Op de vraag of hij met de kennis van nu ooit een website met links zou zijn begonnen is het antwoord helder: "Nee. Maar toch ben ik ooit mijn site begonnen, omdat ik het niet voor mogelijk had gehouden dat dit allemaal maar kan in een rechtsstaat."
