Microsoft patenteert automatische gedragscontrole
Gepubliceerd: Zaterdag 19 november 2011
Auteur: Andreas Udo de Haes
Microsoft heeft een patent aangevraagd op een volautomatisch surveillancesysteem om gewenst en ongewenst gedrag van werknemers te monitoren en te sturen.
Het Amerikaanse patentbureau USPTO heeft een opmerkelijke patentaanvraag van Microsoft gepubliceerd. De innovatie van Microsoft kan worden gekenschetst als de ultieme natte droom voor elke manager met Big Brother aspiraties.
Gedragsanalyse
Het behelst een intelligent computersysteem dat gedrag van werknemers tot in detail kan analyseren op basis van videobeelden en geluidsopnames op de werkvloer en teksten zoals e-mails.
De beheerder van het systeem kan zelf gewenst en ongewenst gedrag definiëren, die het systeem vervolgens monitort, beoordeelt en stuurt. Denk aan cynische opmerkingen, klagen of schelden, het vaak opstaan van de werkplek, ongepaste kleding, lang stilzitten, negatieve houding naar de baas of naar ondergeschikten.
Vervolgens houdt het systeem via video, audio en e-mail iedereen nauwlettend in de gaten, vergelijkt hun doen en laten en rapporteert aan de beheerder wie zich gewenst of ongewenst gedraagt.
Evaluatie
Op basis daarvan kan het gedrag worden gestuurd en beïnvloed, zodat het 'organisationele vertrouwen' kan worden vergroot, aldus het patent. Het octrooi is vorig jaar ingediend, maar recentelijk pas openbaar gemaakt. Het is niet bekend of Microsoft de vinding ook daadwerkelijk op de markt gaat brengen.
