Nieuwe vrienden voor Torvalds
Gepubliceerd: Donderdag 17 december 1998
Auteur: de Webwereld redactie
Linux groeit uit tot het meest favoriete jongetje van de klas.
Computerfabrikanten tuimelen deze week over elkaar om nog snel voor het einde van het jaar hun enthousiasme voor het besturingssysteem te tonen.
Om te beginnen is daar Corel, dat met ingang van vandaag WordPerfect 8 voor Linux als gratis download aanbiedt. Het Canadese softwarehuis kondigde de komst van de tekstverwerker eind oktober aan en gaf belangstellenden de mogelijkheid om zich alvast aan te melden. Zo'n 60.000 Linux-gebruikers maakten van die mogelijkheid gebruik, aldus Corel.
De Download Edition komt in zes talen beschikbaar en bevat online-hulp en filters voor het importeren en uitvoeren van andere documenten. Op commerciële basis komt begin volgend jaar een Personal Edition (69,95 dollar) op de markt, die wordt aangevuld met fonts, clipart, sjablonen en meer. Er zal ook een Server Edition (495 dollar) worden uitgebracht.
Aan de rij van fabrikanten die Linux hebben omarmd heeft ook Berkeley Software Design (BSDI) zich aangesloten. Het bedrijf gaat ondersteuning bieden voor Linux-applicaties in zijn besturingssysteem BSD/OS.
BSD/OS wordt vooral gebruikt door Internet-providers, vaak in combinatie met Windows NT en UNIX-varianten als Solaris, aldus marketing director Kevin Rose.
De ondersteuning voor Linux zal vooral bestaan uit compatible API-calls, Posix-interfaces en programma-bibliotheken. Hierdoor krijgt het BSD/OS toegang tot grote databases als die van Oracle, Sybase en Informix. Al deze bedrijven hebben laten weten dat ze hun producten ook voor Linux op de markt gaan brengen.
Het BSDI Linux Application Platform (LAP) komt in het eerste kwartaal van volgend jaar in bèta beschikbaar. In de toekomst moet LAP onderdeel worden van de Internet Super Server-software van BSDI.
Uit onbevestigde berichten in de Verenigde Staten is op te maken dat ook Apple een oogje heeft laten vallen op Linux. De 'kleine' computerboer uit Cupertino overweegt zijn nieuwe desktop-computers van het besturingssysteem te voorzien, in plaats van het MacOS. Apple zou hiermee vooral willen voorkomen dat het zijn aanzienlijke martktaandeel verliest in het onderwijs, waar Linux steeds meer een alternatief vormt voor duurdere OS'en als Windows NT.
Het afgelopen jaar heeft Apple in samenwerking met The Open Group de Linux-code al herschreven voor de PowerPC. De software, MkLinux, is sinds juli gratis te downloaden bij Apple. De nieuwe G3's zouden echter worden voorzien van een versie die meer is gebaseerd op Red Hat Linux 5.0, één van de vele semi-commerciële versies van Linux.
En Linux ontpopt zich volgend jaar ook als platform voor serieuze computerspelletjes: de kleine ontwikkelaar Loki Entertainment Software is druk doende om bekende games om te zetten naar het snel groeiende besturingssysteem van bedenker Linus Torvalds. In het eerste kwartaal wil het driemansbedrijf al tien titels beschikbaar hebben.
Op het Internet is overigens al een tijdje een niet-officiële versie van Quake te downloaden.
