EZ heeft belangstelling voor Linux
Gepubliceerd: Maandag 12 april 1999
Auteur: Laurens Verhagen
Minister Jorritsma van Economische Zaken wil graag weten wat voor rol open source software in het Nederlandse bedrijfsleven kan spelen. In juli moet het onderzoek zijn afgerond.
Minister Jorritsma van Economische Zaken laat door onderzoeksbureau IDC Benelux een studie verrichten over open source software, waarvan het besturingssysteem Linux natuurlijk het bekendste voorbeeld is. Na afronding van het onderzoek wil het ministerie met aanbevelingen voor het Nederlandse bedrijfsleven komen.
Nu het een na het andere grote IT-bedrijf zijn steun aan Linux verleent, wil Economische Zaken wel eens weten wat er precies aan de hand is met dergelijke open source software. Het succes van met name Linux is zeer groot en is gelegen in het feit dat de broncode voor een ieder vrij beschikbaar is en dat velen via internet enthousiast meewerken aan het voortdurend verbeteren van het product. De bekendste Linux-distributeur, Red Hat, is sinds enkele maanden zeer in trek in de IT-wereld. Compaq, IBM, Novell, Oracle en Dell hebben alle inmiddels een minderheidsbelang in het bedrijf genomen.
De zegetocht van Linux is hiermee een treffend voorbeeld van wat door een internetgoeroe als Kevin Kelly als 'nieuwe economie' wordt aangemerkt. In deze economie volgt waarde niet langer uit een tekort, maar uit overvloed. Het gratis weggeven van producten is zo een goede strategie. Het faxapparaat wordt hierbij altijd als voorbeeld gegeven: de eerste faxmachine had geen enkele waarde, maar met elke toegevoegde fax werd ook de waarde van het eerste apparaat vergroot. En zo werkt het ook met onder meer Linux. Hoe meer mensen het gaan gebruiken, hoe meer applicaties er voor gemaakt worden en hoe groter de waarde wordt.
Economische Zaken vraagt zich af hoe deze waarde in geld is uit te drukken voor Nederlandse bedrijven. Als eerste stap wil het ministerie inventariseren wat er momenteel speelt in Linux-land. "Iedereen praat over Linux," aldus woordvoerder Luuc van Zijp. "Nu ook grote partijen als IBM zich actief met Linux bemoeien, wordt het tijd om een goed beeld van de open source beweging te krijgen." Nadat IDC de laatste ontwikkelingen in kaart heeft gebracht (bijvoorbeeld welke open source applicaties er allemaal beschikbaar zijn), wil het ministerie een serie aanbevelingen aan bedrijven kunnen presenteren.
"De rol van Economische Zaken is gewoonlijk niet zo spectaculair," zo zegt Luuc van Zijp. "We doen eigenlijk niet meer dan verschillende partijen nader tot elkaar brengen en bepaalde ontwikkelingen versnellen." Van Zijp kan nog niet vertellen hoe het Nederlandse bedrijfsleven kan worden gestimuleerd om zich bezig te gaan houden met open source software. Van Zijp denkt in eerste instantie niet aan het geven van subsidies.
Vorige week werd alle Linux-jubel enigszins overstemd door een onderzoek van het Amerikaanse consultancybureau D. Brown en Associates (zie nieuws van 6 april). Dit bureau stelt dat juist het open source karakter de ontwikkeling van gratis verspreide software tegengaat. Bedrijven zouden namelijk niet bereid zijn veel geld te steken in de ontwikkeling van open source software, omdat de kennis direct gedeeld moet worden met anderen. Het succes van Linux bewijst vooralsnog het tegendeel. Zelfs Microsoft schijnt te overwegen om delen van de broncode van Windows vrij te geven aan het publiek.
