Richtlijn voor softwarepatenten van tafel geveegd

patent4

Artikelgereedschap

  • Tip ons
  • Printen
  • Reacties (54)
Nuttig artikel?

Gepubliceerd: Woensdag 6 juli 2005
Auteur: Brenno de Winter

De Europese richtlijn voor het legaliseren van softwarepatenten is definitief van de baan. Het Europees parlement heeft het voorstel massaal weggestemd.

Na een felle discussie dinsdag in het Europees Parlement, werd woensdag een voorstel ingediend om de gehele voorgestelde richtlijn te verwerpen. Van de 680 parlementariërs vonden 648 dat een goed idee, 14 waren tegen en 18 onthielden zich van stem.

Het gevolg van de stemming is dat de richtlijn nu compleet is verworpen en er geen softwarepatenten worden gelegaliseerd.

Om een nieuwe richtlijn te starten zal een nieuwe procedure moeten worden begonnen, maar de kans dat dat gebeurt is uiterst miniem. Europees Commissaris Joaquin Almunia van Economische Zaken verklaarde dinsdag nog tijdens de debatten dat zo'n voorstel er niet gaat komen.

Omstreden

In Brussel werd al langer rekening gehouden met de kans op het stoppen van de richtlijn, omdat het voorstel erg omstreden was. Zo was het Europees Parlement woedend op de Europese Commissie, die rond kerst nog een herziening weigerde na eerder de meeste aanpassingen van de eerste behandeling te hebben geweigerd.

Ook stonden voor- en tegenstanders in dit dossier lijnrecht tegenover elkaar en leek een compromis ver te zoeken. Na overleg tussen beide partijen en staatssecretaris Karien van Gennip, liet Economische Zaken al doorschemeren niet rouwig te zijn bij een eventuele terugtrekking van de richtlijn.

Inmiddels zijn voor- en tegenstanders eensgezind in de reactie op de ontwikkelingen. Philips, een verklaard voorstander van softwarepatenten, laat weten blij te zijn met de huidige situatie en hier prima mee uit de voeten te kunnen. Ook Stichting Vrijschrift, een fel tegenstander van de patentplannen, laat weten overdonderd te zijn door de gang van zaken en ziet dit als het 'best haalbare resultaat'.

Peiling

Loading Poll

Video: Eerste blik op Galaxy Tab (video)

Verleden nieuws