Webpagina's gelezen volgens 'F-patroon'
Gepubliceerd: Woensdag 19 april 2006
Auteur: Evan Schaafsma
Uit onderzoek van de Nielsen Norman Group blijkt dat de oogbewegingen van mensen die een webpagina lezen, het patroon van de letter F volgen.
Volgens Jakob Nielsen valt het dominante leespatroon van websitebezoekers uiteen in drie delen. Eerst is er een horizontale leesbeweging die het bovenste inhoudelijke gedeelte aftast. Deze beweging vormt de bovenste horizontale lijn van de F. Vervolgens is er een tweede horizontale beweging van de ogen, lager en op variabele afstand van de vorige. Over het algemeen is de horizontale beweging naar rechts hier korter, wat overeenkomt met de tweede horizontale lijn van de F. Ten slotte is er een verticale leesbeweging die het linkergedeelte van de inhoud van een website beslaat. Hierbij valt bijvoorbeeld te denken aan korte koppen boven tekstgedeelten. Deze laatste beweging vormt de stam van de letter 'F'.
De bewegingen zijn globaal en gaan niet op voor alle typen websites en voor alle bezoekers van websites, zo melden de onderzoekers. In dit 'oogbewegingsonderzoek' bezochten 232 proefpersonen duizenden webpagina's. De gedeelten van de pagina's die het meest bekeken worden, zijn op een zogenaamde 'hittekaart' zichtbaar als rode vlekken. De gebieden die door de ogen worden overgeslagen blijven grijs.
Nielsen trekt uit de dominante F-vorm een aantal conclusies. Websitebezoekers lezen een tekst niet grondig woord-voor-woord, de belangrijkste informatie moet zo hoog mogelijk op de pagina staan en koppen moeten informatieve woorden bevatten. Niet toevallig zijn dit kenmerken die usability-goeroe Nielsen al jaren predikt.
