'Data overleeft verdrinkingspoging'

harddisk

Artikelgereedschap

  • Tip ons
  • Printen
  • Reacties (26)
Nuttig artikel?

Gepubliceerd: Maandag 5 februari 2007
Auteur: de Computer!Totaal redactie

De harde schijf met mogelijk informatie over de zaak Holleeder is door de politie uit de Vecht gevist. Deze schijf zal zonder problemen zijn geheimen prijsgeven.

Dat beweert Robbert Brans, manager datarecovery bij gegevensbeveiliger Norman tegenover Computertotaal. De schijf werd in de rivier geworpen door Sjoerd S, VVD-prominent en een mogelijke verdachte in de zaak tegen de Amsterdamse topcrimineel. "Zelfs als een harde schijf maanden onder het ijs ligt, kun je de data er nog af halen", zegt Brans.

Nadat de fiscale opsporingsdienst FIOD-ECD enkele weken geleden de computers van de politicus, die onder andere verdacht wordt van fraude en valsheid in geschrifte, in beslag had genomen, bleek één van hen een stuk minder te wegen dan de anderen. Sjoerd S. bekende later dat hij de schijf had verwijderd en in de rivier achter zijn appartement had geworpen. De verdachte VVD'er, die zijn partij in de Provinciale Staten vertegenwoordigde, werd op 18 januari voorlopig vrijgelaten en legde daarna zijn fractievoorzitterschap neer.

Volgens Brans van Norman heeft Sjoerd S. weinig gehad aan zijn verdrinkingspoging van de harde schijf. Zolang de medewerkers van het OM er maar voor zorgen dat de mediaplaat binnenin de schijf niet gaat roesten, verwacht hij geen problemen. "Zodra de harde schijf het water uit is, moet hij opnieuw worden ondergedompeld in kalkarm water. Anders ontstaat er een soort van Andes-gebergte aan corrosie op de plaat", zegt de manager data recovery van Norman. Als de forensisch experts zich aan deze regel houden, is Brans helder over het percentage terug te halen informatie: "Honderd procent."

Holleeder

Het Openbaar Ministerie hoopt met de reddingsoperatie meer te weten komen over de betrokkenheid van S. bij de zaak Holleeder. In de tijd dat hij nog wethouder was in Maarssen, onderhandelde de verdachte voor Dirk-Jan Paarlberg over de aankoop van een kasteel in die plaats. Omdat hij dit deed terwijl hij in functie was, overtrad hij daarmee de Gemeentewet. Onder druk van de gemeenteraad en zijn eigen fractie trad hij uiteindelijk terug. Dirk-Jan Paarlberg was nauw verbonden met de in gevangenschap verkerende topcrimineel.

Flintstone

Nigeriaanse oplichters bewezen al eerder dat een harde schijf niet zomaar even valt te wissen. Zij stroopten plaatselijke vuilnisbelten af op zoek naar afgedankte computers uit West-Europa en wisten met gemak gevoelige financiële data van de schijven af te halen. Een Britse veiligheidsexpert adviseerde consumenten destijds om hun schijf 'stuk te slaan met een hamer' voordat ze hun oude pc naar het grof vuil brachten.

"Je reinste onzin", reageert Brans verontwaardigd. "Als je de meest onbenullige Flintstone-benadering wilt kiezen, moet je je harde schijf stuk slaan met een hamer. Al ligt hij nog zo aan stukken, zullen we geen enkel probleem hebben om de data er af te halen." Zijn advies: 'Haal er gewoon een krachtige magneet overheen."

Peiling

Loading Poll

Video: Toshiba's tablet Folio 100 (video)

Verleden nieuws