Xs4all verliest rechtszaak rond kosten aftappen van Staat
Gepubliceerd: Donderdag 22 februari 2007
Auteur: Jeroen Doorn
Internetprovider Xs4all heeft de aftaprechtszaak tegen de Staat verloren. De rechter stelt dat internetproviders zelf de kosten moeten dragen.
Internetproviders moeten van de overheid hun netwerken aftapbaar maken. Xs4all stelt dat dit een enorme investering is voor providers en wilde dat de overheid de kosten zou dragen om het netwerk aan te passen. Hiertoe had het bedrijf een rechtszaak aangespannen. De rechter beaamt (vonnis, pdf) dat het aftapbaar maken hoge kosten met zich meebrengt, maar ziet geen mogelijkheden om de Staat mee te laten betalen, zo meldt de NOS.
"Blijkbaar constateert hij dat de overheid niet zelf met black boxes in ons netwerk aan de gang kan. Dat is een geruststellende gedachte", stelt Simon Hania van Xs4all tegenover Webwereld. "Maar dat hoeft de overheid er natuurlijk niet van te weerhouden financieel bij te dragen. En dat desgewenst door auditors te laten beoordelen en benchmarken op kosteneffectiviteit."
Xs4all heeft naar eigen zeggen al meer dan vijfhonderdduizend euro geïnvesteerd om het netwerk aftapbaar te maken. Providers moeten dit doen omdat politie en justitie het surf- en mailgedrag van verdachten wil kunnen opvragen bij internetaanbieders.
De provider beraadt zich nog op eventuele vervolgstappen. "Xs4all overweegt om hoger beroep in te stellen tegen het vonnis van de rechtbank", stelt het bedrijf in een verklaring. "Verder zal Xs4all haar bezwaren ook langs andere wegen naar voren blijven brengen. Zo evalueert het parlement binnenkort de beleidsuitgangspunten van de aftapregeling."
