Beleggers winnen hoger beroep tegen World Online
Gepubliceerd: Donderdag 3 mei 2007
Auteur: Edwin Feldmann
World Online en de banken ABN Amro en Goldman Sachs hebben in hoger beroep de zaak verloren die gedupeerde beleggers hadden aangespannen.
In het arrest heeft het gerechtshof in Amsterdam geoordeeld dat World Online en ABN Amro en Goldman Sachs, die de beursgang van World Online op 17 maart 2000 hebben begeleid, beleggers hebben misleid. Het gaat echter alleen om beleggers die zich destijds hebben ingeschreven op de beursprijs van 43 euro per aandeel en die op uiterlijk 3 april 2000 aandelen World Online (WOL) hebben gekocht.
Volgens het gerechtshof is het prospectus dat voor de beursintroductie werd uitgegeven, op vier punten onjuist of onvolledig geweest. Zo was WOL-directrice Nina Brink niet duidelijk over haar aandelenbezit tijdens de beursgang. Of zoals de rechter het verwoordt: "ABN Amro en Goldman Sachs hebben onrechtmatig gehandeld tegenover beleggers in aandelen World Online door een te optimistisch beeld te scheppen en te laten bestaan ten aanzien van de waarde en de toekomstverwachting van de onderneming."
Verder werd in het prospectus te weinig informatie gegeven over de loopbaan van Brink en bleef de dochtermaatschappij Telitel van World Online onvermeld. Ook heeft World Online in maart 2000 in persberichten een optimistischer beeld en toekomst geschapen dan was gerechtvaardigd, aldus het gerechtshof.
De rechtszaak is in 2001 aangespannen door de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) en de stichting VEB Actie WOL. De VEB reageert 'zeer verheugd' over de beslissing van het gerechtshof. "Na ruim zes jaar procederen heeft het geleid tot een overduidelijke veroordeling van de misleidende informatieverschaffing bij de beursgang van World Online", aldus een verklaring van de VEB.
Transacties
Volgens de VEB verloren bij de beursintroductie circa 150.000 beleggers ongeveer drie miljard euro kwijt. Cruciaal in de hele zaak zijn de transacties die Nina Brink eind december 1999 deed. Ze verkocht toen bijna 15 miljoen aandelen World Online aan drie mede-aandeelhouders; de bedrijven Mallowdale, Reggeborgh Participaties en Baystar Capital. Deze transacties bleven echter lang onbekend bij beleggers en investeerders.
Op 22 februari maakte WOL de voorgenomen beursgang bekend, waarna een van 3 tot en met 13 maart 2000 een inschrijfperiode volgde. De voor particuliere beleggers beschikbare aandelen werden met ongeveer een factor 24 overtekend, waarna de werkelijke beursgang op 17 maart plaatsvond.
World Online ging op 17 maart 2000 op de beursvloer van start met een startkoers van 50,20 euro. De koers zakte echter snel en eindigde de eerste dag al op ruim 43 euro. In december van dat jaar stond de koers al onder de tien euro.
In december 2003 werd de World Online-topvrouw al door de rechtbank veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding aan gedupeerde beleggers. Hiertegen ging het bedrijf in beroep.
World Online liet donderdagavond weten dat het de uitspraak nader zal bestuderen en zich zal beraden op het instellen van een eventueel beroep in cassatie.
