Consumenten bellen liever via virtuele provider
Gepubliceerd: Dinsdag 18 december 2007
Auteur: Loek Essers
Zogenaamde virtuele mobiele netwerken worden steeds populairder in Nederland. Dit blijkt uit een onderzoek van Telecompaper.
Bijna 3,4 miljoen Nederlanders bellen mobiel bij een zogenaamde 'mobile virtual netwerk operator' (MVNO) zoals AH Mobiel of Simyo. Vorig jaar waren dit er nog 2,7 miljoen.
Dergelijke virtuele aanbieders hebben geen licentie maar verkopen onder eigen merknaam mobiele telefoondiensten die over het netwerk van andere aanbieders loopt.
Het aantal klanten van MVNO's steeg in Nederland ten opzichte van vorig jaar met 24 procent. In totaal hebben de virtuele operators 17,7 procent van de Nederlandse simkaarten in handen.
Fusies
In september waren er meer dan veertig MVNO's actief in Nederland. De laatste zes maanden zijn er een hoop aanbieders zonder eigen netwerk bijgekomen. Toch daalde het totale aantal virtuele operators doordat bedrijven zoals Tele2 Mobiel en Versatel fuseerden.
Debitel en Tele2 verloren het afgelopen jaar marktaandeel. Nieuwkomers zoals Ortel Mobile en Lycamobile deden het goed en groeiden door in de markt. Met bijna een miljoen klanten is Debitel met afstand de grootste virtuele operator in Nederland. Tele2 Mobiel is nummer twee met bijna 600.000 klanten.
Groei
Volgens Telecompaper zal de Nederlandse MVNO markt blijven groeien. Verwacht wordt dat er niet meer spelers bij komen, maar dat de markt door fusies en overnames zal stabiliseren.
"Door de komst van nieuwe mobiele netwerkbeheerders en een agressievere opstelling van Vodafone ontstaan er meer opties voor virtuele operators. De netwerkkeuze wordt daardoor diverser", zegt onderzoekster Wilma Bekx. "Dit kan uiteindelijk effect hebben op de prijzen die er betaald moeten worden voor het gebruik van mobiele netwerken."
