AOL pleegt euthanasie op Netscape browser

netscape

Artikelgereedschap

  • Tip ons
  • Printen
  • Reacties (16)
Aanbevelen

Gepubliceerd: Maandag 31 december 2007
Auteur: Andreas Udo de Haes

Eigenaar AOL trekt de stekker uit de legendarische en ooit dominante Netscape Navigator. Kroniek van een aangekondigde browserdood.

Vanaf 1 februari 2008 zal Netscape Navigator niet langer ondersteund worden. Het is niet gelukt om een substantieel browsermarktaandeel af te snoepen van Microsoft Internet Explorer, en dus doen we het licht uit, zo meldt hoofdontwikkelaar Tom Drapeau op het Netscape Blog.

Netscape Navigator staat te boek als de eerste commerciële browser die het wereldwijde web toegankelijk maakte voor de massa. Netscape werd in 1994 gelanceerd door Marc Andreessen, die eerder als studieproject de allereerste webbrowser, Mosaic, had ontwikkeld. Navigator werd een enorm succes en maakten van Netscape en Andreessen symbolen van de internethausse van de jaren negentig.

Toen gebruikte bijna iedereen Netscape, simpelweg omdat er geen goed alternatief voorhanden was. Maar al snel keek Microsoft het browserkunstje af en introduceerde Internet Explorer. Niet alleen gratis, maar standaard ingebakken in Windows. Dat bleek het startschot voor de 'eerste browseroorlog' en was ook aanleiding voor verschillende antitrustzaken tegen Microsoft.

Internet Explorer veegde binnen een paar jaar Netscape van de browserkaart. Maar niet voordat Netscape in 1998 voor ruim vier miljard dollar werd overgenomen door AOL. Die kon er echter geen nieuw leven in blazen en de neergang van Netscape zette door.

Het openbronzusje van Netscape, Mozilla, heeft sindsdien wel aanzienlijk succes geboekt. Firefox beheerst momenteel rond de vijftien procent van de browsermarkt. Drapeau raadt Netscape-gebruikers dan ook van harte aan om over te stappen op Firefox.

Netscape sappelde deze eeuw verder in de marge van de browsermarkt. In 2003 decimeerde AOL al het team ontwikkelaars, en sindsdien wer het project 'kunstmatig in leven gehouden'. Vorig jaar trachtte AOL nog röring te creëren onder het web 2.0 publiek met een Digg-kloon op het Netscape-domein. Eveneens met weinig succes: 'Netscape 2.0' is alweer verbannen en omgedoopt tot Propeller.

De reacties in de blogosfeer zijn verdeeld. Velen rouwen om de aangekondigde dood van de historisch significante browser, alsmede om haar tragische levensloop. Anderen hebben minder last van nostalgie en stellen dat dit al veel eerder had moeten gebeuren. De teneur: 'eindelijk, de browser was toch al op sterven na dood' en 'met de overname door AOL was Netscape al verdoemd'.

Nostalgische fans kunnen wellicht enige troost vinden in de Netscape-skin voor Firefox, Netstripe.

  • Categorieën:
  • E-commerce

Nieuwsbrief

Ontvang dagelijks een overzicht van het laatste ICT-Nieuws in uw mailbox

Whitepapers

  • Maximaliseer het voordeel van SaaS

    Cloud-applicaties hebben grote invloed op het gebruik van de IT-architectuur en niet ieder project levert de verwachte voordelen op.

    Downloaden
  • Houdt grip op UC-uitdagingenUnified communications biedt heel veel, maar heeft ook specifieke uitdagingen!
  • Kostenbesparing voor long tail appsOplossing voor kostenkwesties in VDI. Technologie geschikt voor long tail apps.
» Meer whitepapers

Peiling

Loading Poll

Video: Review: HTC One X-smartphone met vijf...

Review: HTC One X-smartphone met vijf cores (video)