Petaflop aan kop in supercomputer top
Gepubliceerd: Donderdag 19 juni 2008
Auteur: Maarten Hell
Mede dankzij het eerste petaflopwonder Roadrunner domineren de VS de Top500 supercomputers. Het aandeel Europese rekenmonsters blijft stijgen en is nog altijd groter dan dat in Aziatische landen.
De halfjaarlijkse lijst met de 500 krachtigste computers is gepresenteerd op de International Supercomputing Conference in Dresden.
Nieuwe binnenkomers
In de top tien zijn zes nieuwe binnenkomers, terwijl drie systemen sneller zijn gemaakt. Bovenaan staat vanzelfsprekend de door IBM en het Los Alamos National Laboratory gebouwde Roadrunner, die eerder deze maand de magische petaflop-grens heeft doorbroken. Dit is tevens een van de meest energiezuinige systemen op de ranglijst.
Opgevoerde Jaguar
Roadrunner wordt gevolgd door IBM's BlueGene/P (450,3 teraflop/s), te vinden in het Argonne National Laboratory van het Amerikaanse Ministerie van Energie (DOE). Op drie staat het nieuwe SunBlade x6420 'Ranger'-systeem (326 teraflop/s) van het Texas Advanced Computing Center op de Texaanse universiteit te Austin, gevolgd door de opgevoerde Cray XT4 'Jaguar' (205 teraflop/s) in het Oak Ridge National Laboratory van DOE.
De eerste supercomputer buiten de VS staat op nummer zes: de IBM BlueGene/P (180 Tflop/s) in het Duitse Gulik. Ook de nieuwe binnenkomer op nummer negen staat in Europa: een BlueGene/P-systeem (112,5 Tflop/s) in het Institut du Développement et des Ressources en Informatique Scientifique (IDRIS) in Frankrijk.
Daling
Driekwart van de 500 supersystemen bevat processors van Intel; bij de vorige lijst in november 2007 was dat nog 70,8 procent. In de VS staan de meeste supercomputers (275), gevolgd door Europa, waar er 184 zijn te vinden. Binnen Europa is Engeland koploper met 53 supersystemen, maar Duitsland volgt op de voet met 46. In Nederland staan er nog vijf, waarmee de daling sinds juni 2007 langzaam wordt voortgezet.
