Microsoft rekt criteria voor XP op pc verder op
Gepubliceerd: Donderdag 3 juli 2008
Auteur: Martin Gijzemijter
Microsoft heeft wederom de voorwaarden versoepeld die worden gesteld aan hardware om in aanmerking te komen voor een installatie van Windows XP.
30 juni was de laatste dag waarop Windows XP voor iedere consument te koop was. In principe is nu alleen nog Windows Vista te koop, maar omdat de systeemeisen erg hoog zijn, maakt het softwarebedrijf een aantal uitzonderingen, bijvoorbeeld voor goedkope laptops en pc's. Deze ULCPC's mogen nog wel geleverd worden met Windows XP, maar daarbij stelde Microsoft beperkingen aan de hardware.
Versoepeld
Deze voorwaarden heeft Microsoft nu nog verder versoepeld. Zo mogen pc's nu maximaal een scherm hebben van 14,1 inch en een harde schijf van 160 GB om in aanmerking te komen voor XP, waar deze limiet voorheen gesteld was op 10,2 inch en 80 GB. De eis op het gebied van prestaties is hetzelfde gebleven, een XP-computer mag niet meer hebben dan 1 core CPU, die niet sneller draait dan 1 GHz, en een maximum van 1 GB aan werkgeheugen.
Basisbehoeften
Microsoft heeft de uitzonderingen voor ULPC's destijds ingesteld omdat het hierbij gaat om een nieuw soort systemen dat in opkomst is. Het gaat daarbij om systemen die minder goede prestaties kunnen leveren dan pc's die op dit moment als de standaard worden gezien, maar er hoeft dan ook minder voor te worden betaald.
Een ULCPC kost tussen de 250 en 500 dollar. Voorbeelden zijn de Asus Eee PC en de MSI Wind. Deze computers zijn ontworpen om te kunnen voldoen aan basisbehoeften zoals surfen op internet en het versturen van e-mail. Intensievere taken zoals videobewerking zijn op deze machines niet mogelijk.
Markten scheiden
In tegenstelling tot wat wordt gedacht, is het belangrijkste doel van de eisen die Microsoft stelt, niet dat consumenten gedwongen worden om over te stappen op Windows Vista. Het bedrijf wil voorkomen dat ULCPC's zo krachtig worden, dat ze de mainstream pc-markt kunnen betreden, twee markten die zowel Microsoft als de computerindustrie strikt gescheiden wil houden. Microsoft zelf heeft geen commentaar gegeven op de wijziging en laat alleen weten dat het niet in het openbaar spreekt over afspraken die het maakt met hardwarefabrikanten.
