Google Chrome kritisch onder de loep genomen
Artikelgereedschap
Gepubliceerd: Woensdag 3 september 2008
Auteur: Kristian van Tuil
Nu Google's browser Chrome een dag beschikbaar is, duiken her en der de eerste recensies op. Wat valt er allemaal op?
Walter Mossberg van de Wall Street Journal heeft sinds een week de beschikking over Chrome en testte het programma uitvoerig. Mossberg is te spreken over het slanke ontwerp: "Het design verbetert de gebruikerservaring, maar het zal wennen zijn voor een hoop internetters. Als voorbeeld haalt de recensent de adresbalk aan, die samengesmolten is met het aparte zoekveld. Iets dat Google nu tot 'Omnibox' heeft gedoopt.
Ook het gebruik van tabs verschilt in Chrome. Zo ziet de browser elk tabblad als een apart browservenster, compleet met eigen bookmarks, Omnibox en andere icoontjes die normaal in het hoofdvenster van het programma zelf zouden verschijnen.
Mossberg verkiest IE8
Over de snelheid is Mossberg niet zo enthousiast. "In mijn tests waren zowel Firefox als Safari sneller met het laden van webpagina's. Maar, Chrome deed het sneller dan de nieuwste beta van Internet Explorer: IE8."
Desondanks verkiest de WSJ-journalist IE boven Chrome. "IE8 is de beste versie van het programma in jaren. De nieuwe features zijn superieur aan die van Chrome." Mossberg ziet in de beveiligingsopties en de Accelerator-technologie van IE8 grote voordelen ten opzichte van de Google-browser.
Nog niet geheel overtuigd
Enthousiast, maar wel met de nodige kanttekeningen, is ook Ryan Paul van Ars Technica. Hoewel hij de minimalistische interface van Chrome prijst, ziet hij ook enkele obstakels. Bijvoorbeeld dat de Chrome de tabs naarmate ze in aantal toenemen, steeds kleiner maakt, waardoor ze op den duur lastig zijn aan te klikken. Ook stoort Paul zich aan de afwezigheid van een geïntegreerde RSS lezer.
Een razendsnelle V8 onder de motorkap
Wanneer er een kijkje onder de motorkap genomen wordt, verheugt Paul zich over het gebruik van het Deense V8, een nieuw ontwikkelde virtual machine gebaseerd op JavaScript. "Het multiprocess-ontwerp geeft alle tabbladen en plugins een eigen proces waardoor de stabiliteit toeneemt en de fragmentatie van het geheugen afneemt. Wanneer een bug een crash laat ontstaan, zal alleen het desbetreffende tabblad sluiten en niet de gehele browser." Ook de geïntegreerde taakbeheerder oogst lof van de Arstechnica-reviewer. "Hoewel de browser nu nog enkele tekortkomingen kent, kan het programma straks een stralende nieuwe speler worden in het browsersegment", concludeert Ars.
Sneller en efficiënter dan IE8
Blogger Alec Saunders besloot Chrome en IE8 tegenover elkaar te zetten in een wedstrijdje. Na een mislukte eerste poging bleek Chrome net iets sneller in het laden van de site van CNET. Ook versloeg Chrome IE8 nipt in het laden van JavaScript. Op het gebied van geheugengebruik toonde Chrome zich heer en meester. Voor dezelfde openstaande vensters gebruikte het Google-programma minder dan de helft aan geheugen.
Acid3-test overtuigt nog niet
Tot slot was het nog de bekende Acid3 webcompatibiliteitstest waaraan Chrome onderworpen kon worden. Harrison Hoffman van CNET nam de honeurs waar en zag dat Chrome Firefox en IE7 versloeg, maar niet kon tippen aan Opera. Ook Firefox 3.1 beta 1 en Safari 4 deden het aanmerkelijk beter in de test.
Cruciaal voor Google
Dat Google haar browser uiterst serieus neemt, is iets dat zeker is. Dit wordt onderstreept door het feit dat Google-oprichters Larry Page en Sergey Brin een duit in het zakje deden bij de lancering Chrome. En voor wie nog niet overtuigd is van de ambities van Google: Chrome wordt, hoewel nog in bèta, nu al op de homepage Google.com (evenals Google.nl) aangeprezen.



