Cisco-hacker voor de rechter
Gepubliceerd: Woensdag 6 mei 2009
Auteur: Jasper Bakker
Een Zweedse hacker is aangeklaagd voor de digitale inbraak bij Cisco in 2004. Hij maakte broncode van het routerbesturingssysteem buit.
De inmiddels 21-jarig hacker 'Stakkato' was nog minderjarig toen hij inbrak op de netwerken van Cisco en de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. Hij wordt ervan beschuldigd te hebben ingebroken met de intentie bedrijfsgeheimen te stelen. Bij de hack van Cisco, 's werelds grootste leverancier van netwerkapparatuur, is de broncode gestolen van het IOS (Internet Operating System). Dat besturingssysteem doet dienst in de routers die het bedrijf wereldwijd levert.
Deze inbraak is op 12 mei 2004 gebeurd. Een week later heeft 'Stakkato' volgens de aanklacht ingebroken bij de NASA. Hij zou zijn binnengekomen bij de supercomputerdivisie van de ruimtevaartorganisatie en bij het Ames-onderzoeksblab in Silicon Valley. NASA is wel vaker doelwit van hackers.
Vijf punten
De aanklacht tegen de Zweedse hacker omvat in totaal vijf punten. Drie gevallen van illegaal binnendringen van computernetwerken en twee gevallen van diefstal van bedrijfsgeheimen. De NASA-inbraak heeft geleid tot slechts twee van de beschuldigingen van illegaal betreden van netwerken.
Voor elk punt in de aanklacht geldt een maximumstraf van 10 jaar gevangenis, 3 jaar overheidstoezicht en een boete van 250.000 dollar. Cisco heeft na de inbraak verklaard dat er geen informatie van klanten of partners, of financiële gegevens zijn ontvreemd. De netwerkleverancier geeft geen commentaar omdat de zaak nog loopt.
Utrechtse ftp-server
De gestolen IOS-code is in mei 2004 ook even opgedoken in Nederland. Een openbare ftp-server van de Universiteit Utrecht bevatte plots code die afkomstig was van Cisco. Daarnaast is de code gepost op een Russische website.
