'De smartphone is dood'

mobiele telefoon

Artikelgereedschap

Nuttig artikel?
100% / 1

Gepubliceerd: Maandag 18 mei 2009
Auteur: Ernst-Jan Hamel

De term smartphone heeft binnenkort geen waarde meer. Alle telefoons zijn in de nabije toekomst immers 'smart'.

Dat schrijf onderzoeksbureau Forrester in het rapport "The 'Smartphone' Is Dead: Long Live Smart Phones And Smart Gadgets. "De komst van Apple en Google heeft de mobieltjesmarkt opgeschud en nieuwe mogelijkheden geopend. Mobiele telefoons worden alsmaar slimmer en krijgen steeds meer internetmogelijkheden. De luxepaardjes van vandaag zijn de middenklasse-toestellen van morgen, en de onderklasse van overmorgen", schrijft analist Ian Fogg.

Dat de term smartphone wordt uitgehold, blijkt ook uit de nieuwe serie laaggeprijsde Nokia's die binnenkort als 'smartphone' verkocht worden.

Nieuwe criteria

Analist Fogg pleit voor nieuwe criteria in het beoordelen van toestellen. Zo moeten toestellen 'open' zijn voor externe softwareontwikkelaars en 'uitbreidbaar' zijn voor nieuwe software add-ons.

Andere voorgestelde pijlers zijn 'consumptie' en 'creatie'. Volgens Fogg is de iPhone koploper in 'consumptie' omdat browsen, mailen en consumeren van audiovisueel materiaal zo gemakkelijk is. Voor 'creatie' moet je elders zijn. Bij de Nseries van Nokia bijvoorbeeld. De goede camera, het gemak van het distribueren van video en audio en het handzame toetsenbord maken ze uitstekend geschikt voor 'creatie'.

Windows Mobile

Tot slot zijn er de categorieën 'gebruiksgemak' en 'entertainment'. Het eerste criterium omvat onder meer de handigheid van communicatie via sms, e-mail, en het bijwerken van je kalender. De categorie entertainment spreekt voor zich: een telefoon moet zowel handig als leuk zijn, en je kunnen vermaken als je op de trein wacht. Volgens Fogg is Microsoft goed bezig door de nieuwe versie van Windows Mobile te verkopen met de boodschap dat het zowel entertainment als handigheid biedt.

Door de slechte economie moeten makers van mobieltjes harder dan ooit vechten om op te vallen. Door de toegenomen concurrentie op de telefoonmarkt zullen ook aangrenzende gadgets mee moeten in de vaart der volkeren, schrijft Fogg. Verwacht dus ook innovaties op het terrein van mp3-spelers, navigatie-apparatuur, videocamera's en draagbare consoles. "Mobieltjes vraten al aan de markt voor camera's voordat er smartphones kwamen met vele megapixels. Het is vooral de 24-uurs beschikbaarheid van een mobieltje in de broekzak die aanspreekt."

Softwarespel

Fogg: "Het internet is een softwarespel dat gespeeld wordt over websites, webservices en downloadbare applicaties. Om te spelen hebben mobiele apparaten een sterk softwareteam nodig", aldus het rapport. "De mobiele spelers met de slimste softwarestrategie zullen uiteindelijk winnen."

TIP Kies draadloos waar het kan registreer nu
Loading Poll

Peiling

Loading Poll

Video: 'Bodyscanners geen privacyprobleem' (...

Verleden nieuws