Harde schijven in een hete zomer

zomer

Artikelgereedschap

  • Tip ons
  • Printen
  • Reacties (0)
Aanbevelen

Gepubliceerd: Vrijdag 25 juni 2010
Auteur: Sander van der Meijs

De temperaturen stijgen de komende dagen tot een tropische warmte. En dat heeft niet alleen invloed op mensen, maar zeker ook op computers. Harde schijven houden het in dit jaargetijden relatief vaak voor gezien. Maar het regelmatig vervangen van ventilatoren kan de levensduur verlengen.

Robbert Brans van Attingo Datarecovery vertelt Techworld dat ze in een warme zomer veel meer kapotte harde schijven binnenkrijgen. Dat heeft verschillende oorzaken, maar de belangrijkste is dat de koeling niet goed werkt.

Zuigkracht

"De ventilatoren van de machines die we onder ogen krijgen zijn vaak heel erg aangetast door vuil", zegt Brans. Volgens hem moeten de bladen echt scherp zijn, zodat ze goed in de lucht kunnen grijpen. Maar door al dat vuil worden ze rond en dan gaat de zuigkracht achteruit. "Dan maken die ventilatoren wel hun gewone herrie, dus denkt men dat er niets aan de hand is. Maar ondertussen loopt de temperatuur op. En als het weer ook nog eens warm wordt, zoals nu, dan slaat het toe."

Het gebeurt trouwens ook wel dat de ventilatoren er helemaal mee ophouden als ze zo vuil zijn. "En als zo'n ding stil staat, dan gaat er wel nog steeds een lading stroom doorheen. Dan kan het wel 120 graden worden. In plaats van te koelen voert het de warmte dus nog veel verder op."

Daarom benadrukt Brans het belang van goed onderhoud. Hij raadt aan om de ventilatoren zeker om de twee jaar te vervangen. "Dat is echt een gouden tip", zegt hij. "Zo voorkom je dataverlies."

Geef je schijf de ruimte

Een andere oorzaak dat het fout gaat is dat de harde schijven steeds minder ruimte krijgen. "We zien tegenwoordig van die NASjes bij bedrijven staan, waarin de harddrives heel dicht op elkaar zitten. Als je daar met een thermografische camera naar kijkt, dan zie je één paarsewitte gloed." Bedrijven schaffen zo'n apparaat aan omdat het niet al te duur is, en dan stoppen ze het ergens weg achter een gesloten deur, zodat het niet in de weg staat, maar waar het ook zijn warmte niet kwijt kan.

Maar ook de fabrikanten van harde schijven gaan naar de mening van Brans steeds meer een verkeerde kant op. "Voor hen is het een sport om als eerste een 2TB-schijf in microformaat te maken", zegt hij. De consument wil zijn schijven immers steeds kleiner, met steeds grotere capaciteit en ook nog goedkoper. Maar diezelfde consument is daarbij volgens Brans het proefkonijn. Want natuurlijk gaat er een percentage van zulke harde schijven kapot, waarna ze een paar dingen aan kunnen gaan passen. De gedupeerde consument krijgt een nieuwe harde schijf, maar zijn data is hij kwijt. "Of hij moet zich tot ons wenden, maar bij data recovery komt heel wat kijken en het is dus redelijk kostbaar."

« vorige 1 2
Relevante whitepaper: NAND nieuwe trend in datacenter
Download

Totaal 0 reactiesLaatste reacties


Nieuwsbrief

Ontvang dagelijks een overzicht van het laatste ICT-Nieuws in uw mailbox

Peiling

Loading Poll

Video: World Tech Update: Apple-gadgets van ...

World Tech Update: Apple-gadgets van iWorld (video)

Verleden nieuws