Veel gedoe om een lek in Internet Explorer

internet explorer

Artikelgereedschap

  • Tip ons
  • Printen
  • Reacties (0)
Aanbevelen

Gepubliceerd: Maandag 25 januari 2010
Auteur: Sander van der Meijs

Zoals iedereen heeft kunnen merken, zat er in de eerste paar weken van 2010 een lek in Internet Explorer. Dat zorgde voor een boel negatieve publiciteit rond de browser van Microsoft, en, zoals altijd in dit soort gevallen, waren er zelfs stemmen te horen die riepen dat men IE helemaal moest laten vallen. Maar al gebruik ik het niet, dat lijkt me wat overdreven.

Neem gerust een andere browser, er zijn er tegenwoordig genoeg. Maar dat wil niet zeggen dat daar geen lekken in zitten. Het is weer een tweede of Microsoft inderdaad de veiligste browser maakt op de markt, zoals ze zelf beweren, maar de laatste tijd is er wat dat betreft in ieder geval een heleboel verbeterd.

Marktwerking

Het Grote Lek hebben is vorige week gepatcht in een extra patchronde. Eigenlijk vond Microsoft dat niet echt nodig, omdat ze het gevaar op aanvallen beperkt achtten. Het zal dan ook vooral zijn ingegeven door marketingoverweginging dat Microsoft tussentijds een patch uitbracht. Er waren zelfs al regeringen die hun volk opriepen om, tot er een patch beschikbaar was, Internet Explorer links te laten liggen, en onder andere de Duitsers gehoorzaamden natuurlijk massaal. Als die situatie nog drie weken had aangehouden, dan zou IE zonder twijfel in meer landen een flinke hap marktaandeel zijn kwijtgeraakt.

Toch werkten de openbare exploits alleen op Internet Explorer 6 op XP. Maar er kwamen wel steeds nieuwe manieren in het nieuws om het lek uit te buiten en om DEP, dat door Microsoft als wondermiddel werd omschreven, te omzeilen. Dus IE kreeg hoe langer hoe meer schijn tegen. Bovendien had de ernst van het lek zich al op de meest dramatische manier bewezen.

Inbraak bij Google

Het lek is gebruikt bij een inbraak bij Google. En als er ingebroken wordt bij Google, dan is dat hoe dan ook wereldnieuws. Over de manier waarop de aanvallers waren binnengekomen bij de internetreus werd in het begin nog niet druk gespeculeerd, omdat de aandacht toen vooral uitging naar de 'onbetrouwbaarheid van de cloud'. Bovendien werd in eerste instantie gedacht dat de aanval was uitgevoerd door een gat in Adobe Reader, en daar haalde men laconiek de schouders over op. "Dat verbaast ons niets", leek iedereen te zeggen. Er zat al tijden een gat in Adobe Reader, maar dat was ondertussen eindelijk gedicht.

Alleen bleek het toen ineens te gaan om een lek in Internet Explorer, een nieuw lek, een onbekend lek, een gevaarlijk lek in een product dat veel mensen in de IT toch niet helemaal vertrouwen. Dan zijn de poppen aan het dansen.

Grondig uitgedacht

Maar we moeten niet vergeten dat de aanval op Google en nog zeker 33 andere bedrijven heel goed was uitgedacht, en dat er naast het lek in IE ook een boel social engineering bij aan te pas is gekomen. Het was een geplande aanval, met een middel dat op dat moment nog onbekend was. Er zijn heel gericht mailtjes verstuurd naar specifieke mensen, die ten eerste Internet Explorer 6 gebruikten op XP, en ten tweede toegang hadden tot waardevolle informatie. Als een aanval zo doordacht en professioneel is opgezet, dan is er geen houden meer aan.

Maar zonder een duidelijk doel voor ogen zijn dit soort aanvallen een stuk minder gevaarlijk. De laatste dagen druppelen er berichten binnen over websites die passanten met IE6 op XP proberen te besmetten, en over mailtjes die naar mensen in de VS en UK worden gestuurd. Dus de criminelen hebben wel in de gaten dat er hier iets te halen valt, maar het zijn niet meer de professionals die bij Google hebben ingebroken. Die hebben hun slag geslagen en zijn weer bezig met het zoeken naar een nieuw gat, waardoor ze ongemerkt bij bedrijven binnen kunnen komen.

Volgende pagina: Amateurs na de maaltijd

« vorige 1 2

De rubriek Tips & Tools biedt praktische informatie die IT-professionals in hun dagelijkse werk kunnen toepassen.

Relevante whitepapers

Alle whitepapers >>

Totaal 0 reactiesLaatste reacties


Nieuwsbrief

Ontvang dagelijks een overzicht van het laatste ICT-Nieuws in uw mailbox

Whitepapers

  • Maximaliseer het voordeel van SaaS

    Cloud-applicaties hebben grote invloed op het gebruik van de IT-architectuur en niet ieder project levert de verwachte voordelen op.

    Downloaden
  • Flexibele IT noodzaak voor bankenOnderzoeksrapport over de beperkte flexibiliteit van veel IT-systemen in de bancaire wereld. Lees meer!
  • Kostenbesparing voor long tail appsOplossing voor kostenkwesties in VDI. Technologie geschikt voor long tail apps.
» Meer whitepapers

Peiling

Loading Poll

Video: Review: HTC One X-smartphone met vijf...

Review: HTC One X-smartphone met vijf cores (video)