
Studenten eisen actie CBP tegen OV-chipkaart UPD
Vijf studenten willen niet dat iedere reisbeweging met hun studentenkaart in een database terechtkomt, zonder dat duidelijk is wat er mee gebeurt. Zij eisen actie van toezichthouder CBP.
Vijf studenten willen niet dat iedere reisbeweging met hun studentenkaart in een database terechtkomt, zonder dat duidelijk is wat er mee gebeurt. Zij eisen actie van toezichthouder CBP.

Studenten eisen actie CBP tegen OV-chipkaart UPD
Vijf studenten willen niet dat iedere reisbeweging met hun studentenkaart in een database terechtkomt, zonder dat duidelijk is wat er mee gebeurt. Zij eisen actie van toezichthouder CBP.
De studenten, die allemaal rechten studeren, hebben een OV-studentenkaart waarmee ze op bepaalde tijden vrij in het openbaar vervoer mogen reizen. Dat ze bij die reizen verplicht zijn om zich bij het systeem aan en af te melden of anders een boete riskeren, is volgens hen overbodig. Gegevensverwerker Trans Link Systems bewaart die gegevens vervolgens zeven jaar.
Handhavingsverzoek
Om het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP) tot actie te dwingen, heeft de groep een handhavingsverzoek ingediend. Waar een klacht met een reactie is af te doen, moet op deze brief (pdf) een officieel besluit volgen. Valt de beslissing tegen dan kunnen de studenten kosteloos in bezwaar. Mocht dat niet baten dan is een gang naar de rechter mogelijk, maar daar zijn wel kosten aan verbonden.
“We zijn van mening dat de regels voor de OV-chipkaart in strijd zijn met de Wet Bescherming Persoonsgegevens. Langs deze weg willen we zorgen dat er nu echt wat mee gebeurt”, vertelt Jan-Jaap Oerlemans. Hij is een van de initiatiefnemers van de Clinic, een gespecialiseerde rechtswinkel op het gebied van technologie, media en communicatie. De studenten van de Clinic geven gratis juridisch advies aan particulieren en kleine, startende ondernemingen voor wie gespecialiseerde rechtsbijstand te kostbaar is. “Het CBP moet nu met de wet in de hand hierover gaan nadenken.”
Meer transparantie
Dat er iets moet gebeuren staat als een paal boven water. “Er wordt veel informatie erg lang opgeslagen, zonder dat duidelijk is wat er nu precies mee gebeurt”, vertelt Oerlemans tegen Webwereld. “Ik denk wel dat het nu tijd is dat er meteen ook meer transparantie komt.”
Toch is het doel vooral om ervoor te zorgen dat alleen die informatie wordt bewaard, die echt noodzakelijk is. Wat de juristen in spe betreft is de balans nu doorgeslagen naar massale opslag zonder dat er een goede grondslag voor is. Iedereen kan een handhavingsverzoek doen en door nu als groep te opereren geven de studenten meteen het signaal af dat er meer mensen zijn die zich ergeren aan de gang van zaken.
Geen grapje
Oerlemans is geïrriteerd door de hele gang van zaken rond de OV-chipkaart en hoe er met privacy omgesprongen wordt. “Dit is geen geen grapje. We pakken dit alleen juridisch aan en dat is volgens ons de juiste manier om resultaat te bereiken. Als er een afwijzing komt gaan we serieus kijken wat er staat. Maar als we er geen genoegen mee nemen gaan we in bezwaar. Het is ons ernst.”
Toch is de hoop dat procederen niet nodig is en dat het CBP zelf in actie komt. “Het CBP heeft de laatste jaren gezegd dat ze vooral handhavend gaan optreden. Dit is een uitstekend dossier om dat te doen.”
Verdere verzoeken onduidelijk
In het verleden werd al eerder geprobeerd om het CBP te dwingen in te grijpen bij de OV-Chipvariant van de kortingskaart van de NS. Het verzoek en daarop volgende bezwaar van Trouw-journalist Vincent Dekker werden toen afgewezen. Recentelijk werd duidelijk dat de gegevensverwerking van de OV-chipkaart anders kan en volgens de wet dan ook anders moet.
In een reactie meldt het CBP het verzoek te hebben ontvangen, maar geeft geen antwoord op de vraag of er meer verzoeken zijn. Ook gegevensverwerker Trans Link Systems reageerde niet op een verzoek om commentaar.
Update 13:50 - Reactie CBP toegevoegd
Goede zaak van deze rechtenstudenten. Dat hele OV-chipkaart traject slaat veel te ver door.
Als het CBP hier geen actie op onderneemt en dit allemaal toelaat, dan kan ik die organisatie niet meer serieus nemen. Dan zie ik de noodzaak van het bestaan van het CBP ook niet meer. Immers, beleid maken heeft geen zin als je niet handhaaft.
Post effe het IP nummer van de persoon die allemaal minnetjes heeft gegeven. Het is snel te traceren of die inderdaad van CBP afkomt. Kan net zo goed iemand van Translink Systems zijn of een andere belanghebbende.
Centrale Databank dit, Centrale Databank dat, Centrale Databank zus, Centrale Databank zo...
Kunnen we niet eens een flinke hoax verzinnen om Nederland van zijn Centrale Databank Fixatie af te helpen?
Zie ook het "weigeren van vingerafdrukken voor paspoort in centrale databank" ve andere student rechten...
Gegevens bewaren over
We kunnen wel vanalles vastleggen over mensen, maar we zijn niet in staat om met zekerheid vast te stellen aan wie die gegevens daadwerkelijk toebehoren. Misschien zouden we subversion of cvs moeten koppelen aan elke registratie/wijziging van persoonsgegevens. Wanneer er dan iemand mee aan de haal gaat dan kun je tenminste vaststellen dat er iets niet in de haak is en vanaf wanneer dit gaande is (en met een beetje geluk kun je dan ook nog vaststellen door wie).
Bovendien blijkt in de praktijk dat wanneer sprake is van identiteitsfraude dit ook niet meer ongedaan gemaakt te kunnen worden.
Ambtenarentijd.
Er is gewoon iemand van het CPB die een nick heeft aangemaakt. Die mensen staan niet zo vroeg op, zoals wij inmiddels weten, en zo tegen half 11 bgeinnen die te "werken".
Ze zijn nu aan het koffie drinken dus rond de lunch kun je nog wel wat verwachten. ;-)
Even off-topic....
Rond 10:20 is er weer iemand langsgeweest die bij elke reactie (9 stuks op dat moment) op het rode handje heeft geklikt. Ik zie dat regelmatig ook in andere artikelen voorkomen en vindt dat geen bijdrage aan de discussie.
Dus bij deze de vraag aan die persoon om de volgende keer graag een positieve bijdrage te leveren!!!
Het is een kwestie van bewustmaking. Dat "ik heb niets te verbergen" een drogreden is.
frho geeft al een aantal voorbeelden dat het bewustzijn langzaam begint te komen. Het wachten is op nog meer slachtoffers van identiteitsfraude, bv. OV-chip kaarten op naam van politici en Beatrix maar in gebruik bij studenten.
Blijkbaar moet het eerst weer veel pijn doen voordat men gaat reageren. Iets van Put dempen als kalf verdronken is...
Het vervelende is echter dat eenmaal afgegeven persoons informatie niet meer terug te halen is.
Ben het met je eens dat in Nederland nauwelijks een privacy discussie speelt, doch het ook door politici gehanteerde argument dat iemand die hyves en facebook gebruikt zijn privacy al te grabbel gooit houdt geen stand zolang die eerste vrijwillig en persoonlijk te managen zijn tegenover de maatregelen zoals de OV-chipknip, vingerafdrukken in paspoort die verplicht zijn en waarbij de data buiten de invloedsfeer van de gebruikers wordt bewaard.
Los daarvan ben ik ervan overtuigd dat mensen zich te weinig realiseren dat hyves en andere sites ook tegen je gebruikt kunnen worden, bijvoorbeeld bij sollicitaties.
De studenten voeren in hun handhavingsverzoek aan dat de niet-geanonimiseerde gegevens 7 jaar opgeslagen gaan worden. Hier heben ze wel een heel goed punt: Wanneer criminelen het voorzien hebben op die gegevens, dan is het geen vraag meer 'of' ze over die gegevens gaan beschikken, maar meer een vraag van 'wanneer' ze er over gaan beschikken.
Het duurt lang, maar de gemiddelde burger komt er langzaam achter dat er van al die informatie ook misbruik kan worden gemaakt. Veel mensen hebben hun profiel al dichtgezet voor de buitenwereld; een enkeling zelfs al zijn profiel verwijderd.
Bijvoorbeeld de inbraakservice gebaseerd op Twitter doet velen nadenken over wat ze op internet zetten.
Die gemiddelde burger zet zijn hele hebben en houwen op sites als Hyves, waarom denk je dat die nu opeens geinteresseerd zou zijn in privacy?
Mijn steun hebben ze. Nu nog aandacht in de kranten en de actualiteiten-rubrieken op TV.
We hebben het er hier op Webwereld er al lang over. Maar de gemiddelde burger hoort amper iets van deze discussie over de aanslagen op de privacy. Het zou eigenlijk voorpagina-nieuws moeten zijn! Pas dan krijg je echt draagvlak en beginnen politici te bewegen.
Ik heb in het verleden wel eens mails naar 1 vandaag e.d. gestuurd maar veel effect heeft dat (nog) niet.
Eindelijk iemand die actie neemt tegen deze waanzin
Lang leve rechten studenten!
Mooi zo, klein beginnen.
Ik ben benieuwd wat hier nu mee gebeurt, nu het kabinet al is gevallen. Het kan maar zo zijn dat de hele opzet van de OV chipkaart bij de rechter strandt.
Reageer
Preview